.
.
.

لپ‌تاپ‌های هوواوی با سیستم عامل لینوکس به بازار عرضه می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هوواوی، غول‌تکنولوژی چینی که این روزها تحریم‌های شدید آمریکا دست و بالش را بسته‌اند، با هدف فرار از تحریم‌ها اعلام کرد که لپ‌تاپ‌های جدیدش را با سیستم عامل لینوکس و با قیمتی ارزان‌تر به بازار روانه می‌کند.

در سری جدید لپ‌تاپ‌های شرکت هوواوی به جای سیستم عامل ویندوز 10 که ساخت شرکت آمریکایی مایکروسافت است، از سیستم عامل آزاد لینوکس استفاده می‌شود. این اقدام پس از آن در دستور کار هوواوی قرار گرفت که تحریم‌های جدید آمریکا، استفاده از قطعات و خدمات شرکت‌های این کشور را برای هوواوی ممنوع کرد.

به نظر می‌رسد لینوکس جایگزین مناسبی برای ویندوز باشد و همین امر هوواوی را به استفاده از آن واداشت، به ویژه آنکه با کسر هزینه مجوز استفاده از ویندوز، قیمت هر لپ‌تاپ، بسته به مدل آن، از 42 تا 84 دلار کاهش می‌یابد.

عرضه لپ‌تاپ‌های دارای سیستم عامل لینوکس در حال حاضر محدود به چین است ولی عرضه جهانی آن می‌تواند علاقه‌مندان به این سیستم عامل را نیز خوشحال کند، اما هوواوی ناچار خواهد شد نرم‌افزارهایی جایگزین آنچه کاربران ویندوز به آنها عادت کرده‌اند، پیدا کند و این خود مشکلی بزرگتر است.

قرار گرفتن هوواوی در فهرست شرکت‌ها ممنوعه در آمریکا، دسترسی این شرکت چینی به استفاده از مجوزهای استفاده از ویندوز را ناممکن کرده است. براساس تحریم‌های جدید شرکت‌های تولیدکننده قطعات، خدمات و نرم‌افزار اجازه همکاری با هوواوی را ندارند. این شرکت پیش از این و با هدف جایگیزین کردن سیستم عامل آندروید که به شرکت آمریکایی گوگل تعلق دارد، از سیستم عامل ویژه خود با نام HarmonyOS رونمایی کرده بود.