فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ: جان بولتون را کنار گذاشتم چون باهوش نبود

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه 11 سپتامبر 2019 گفت که جان بولتون را از سمت مشاور امنیت ملی کنار گذاشته، زیرا که بولتون باهوش نبود.

  ترامپ بولتون را متهم کرد سخنانی گفته که تهدیدی برای کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی به شمار رفته‌ است. او از رابطه پرتنش بولتون با کیم جونگ اون انتقاد کرد. ترامپ تا کنون سه بار با رهبر کره‌شمالی دیدار کرده و بارها او را «دوست» خود معرفی کرده است.

  به گفته ترامپ اختلاف رئیس‌جمهوری آمریکا و مشاور امنیت ملی‌اش به ماه‌های آغازین سال 2018 باز می‌گردد. بولتون در آن زمان گفته بود که انهدام تسلیحات اتمی لیبی در دوره معمر قذافی باید الگویی برای کره‌شمالی باشد. اشاره بولتون به همکاری کامل رهبر پیشین لیبی با جامعه جهانی بود. این سخنان تهدیدی برای رهبر کره‌شمالی به شمار رفت، به ویژه آنکه قذافی در سال 2011 با انقلابی خونین که از سوی ناتو حمایت شد، از قدرت ساقط شد.

  ترامپ به روزنامه‌نگاران در کاخ سفید گفت: «حرف خوبی نبود... ببینید چه بر سر قذافی آمد. به شکل کاملا بدی عقب‌گرد کردیم پس از آنکه جان بولتون درباره نمونه لیبی حرف زد... او این را برای توافق با کره‌شمالی به کار برد.»

  ترامپ در ادامه افزود: «کیم نمی‌خواست با جان بولتون کار کند و پس از آن من کیم را سرزنش نمی‌کنم.»

  رئیس‌جمهوری آمریکا درباره سخنان و رفتار بولتون گفت: «این نشانه قاطعیت نیست، بلکه نشانه عدم هوشمندی است.»

  او همچنین توضیح داد: «جان بولتون شخصی بود که رابطه خوبی با او داشتم ولی رابطه او با دیگر اعضای دولت که برای من بسیار مهم هستند، خوب نبود. آنگونه که می‌دانید جان موافق آنچه آنها انجام می‌دادند نبود.»

  ترامپ گفت که برای جانشینی جان بولتون پنج کاندیدا دارد و در هفته آینده مشاور امنیت ملی را معرفی خواهد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران