.
.
.

دادگاه عالی تجدیدنظر اسکاتلند تصمیم جانسون مبنی بر تعلیق پارلمان را غیرقانونی خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه عالی تجدید نظر در اسکاتلند چهارشنبه 11 سپتامبر 2019 طی حکمی تصمیم بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا مبنی بر تعلیق پارلمان این کشور را غیرقانونی خواند.

در حکم دادگاه عالی تجدید نظر اسکاتلند آمده است، تصمیم مبنی بر تعلیق قوه مقننه با «هدف بی‌تناسب اخلال در کار پارلمان» اتخاذ شده است.

شبکه یورونیوز گزارش داد، در ادامه این حکم آمده است: «تصمیم دائر بر تعلیق پارلمان غیرقانونی بوده و به همین جهت باطل و از بلا اثر است».

براساس این گزارش، 75 نماینده پارلمان بریتانیا این شکایت را در دادگاه اسکاتلند طرح کرده بودند، اما دادگاه پیشتر در مرحله مقدماتی رای داده بود که این نهاد قضایی نمی تواند در تصمیم سیاسی نخست وزیر دخالت کند. همچنان دادگاه عالی بریتانیا نیز اعلام کرده بود که تصمیم بوریس جانسون در تعلیق پارلمان قانونی است.

نخست وزیر بریتانیا در اواخر ماه اوت سال جاری اعلام کرد که فعالیت پارلمان را از نیمه سپتامبر تا اواسط اکتبر معلق می‌کند. این تصمیم به تایید ملکه بریتانیا نیز رسید.

او دلیل ارائه چنین طرحی را کمک به احزاب بریتانیا برای برگزاری بی‌دغدغه کنگره‌های سالانه آن‌ها عنوان کرد اما مخالفان جانسون را متهم کردند که با این تصمیم در تلاش است فعالیت پارلمان این کشور را در فاصله باقیمانده تا پایان مهلت خروج این کشور از اتحادیه اروپا به حداقل ممکن برساند.