فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اردوغان: ترکیه ورود موج جدیدی از پناهجویان سوری را تحمل نخواهد کرد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه 10 سپتامبر 2019 اعلام کرد کشورش دیگر تحمل ورود موج جدیدی پناهجویان از شمال سوریه را تحمل نخواهد کرد.

  به گزارش خبرگزاری اردوغان ضمن اعلام اینکه ترکیه دیگر تحمل ورود موج جدیدی از پناهجویان از شمال سوریه را نخواهد داشت گفت آنکارا و واشینگتن باید در نزدیک‌ترین زمان ممکن در شمال سوریه «منطقه امن» ایجاد کنند.

  ایالات متحده آمریکا و ترکیه که هر دو در پیمان آتلانتیک شمالی ناتو عضو هستند پیش‌تر توافق کرده بودند که منطقه امنی را در شمال سوریه ایجاد و جنگجویان یگان‌های مدافع خلق کُرد سوریه را از آن بیرون کنند.

  نیروهای ترکیه و آمریکا از روز یکشنبه اولین گشت‌های نظامی زمینی مشترک خود را در مناطقی از شمال سوریه به اجرا گذاشتند.

  معطل کردن طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

  مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه امروز سه‌شنبه پیش از این گفته بود که آمریکا برای معطل ساختن توافق منطقه امن در شمال سوریه تلاش می‌کند. او واشینگتن را به اتخاذ گام‌های«نمایشی» درباره این توافق متهم کرد.

  چاووش اغلو در یک کنفرانس خبری در آنکارا به خبرنگاران گفت: خواستیم با آمریکا همکاری کنیم اما روش آن در رابطه با ایجاد منطقه امن در سوریه تا الان رضایت‌بخش نبوده است.

  مقام‌های نظامی آمریکایی در آنکارا

  این در حالی است که وزارت دفاع ترکیه سه‌شنبه اعلام کرد دو مقام نظامی آمریکایی برای انجام گفتگوهایی درباره «منطقه امن» که قرار است در شمال سوریه ایجاد شود به آنکارا آمده‌اند.

  وزارت دفاع ترکیه در بیانیه خود اعلام داشت ژنرال ستیون تویتی جانشین فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا و ژنرال توماس بیرگیسون جانشین فرمانده ستاد مرکزی آمریکا امروز سه‌شنبه با مقامات نظامی ترکیه‌ای دیدار می‌کنند.

  این دیدار چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که نیروهای ترکیه و آمریکایی گشت‌های زمینی مشترک اولیه خود را در مناطقی آغاز کردند که آنکار می‌کوشد آن را با موافقت آمریکا و تحت عنوان «منطقه امن» در مناطق تحت کنترل کُردهای سوریه ایجاد کند.

  اردوغان روز یکشنبه و چند ساعت پس از آغاز گشت‌های مشترک نظامی با آمریکا در شمال سوریه اعلام کرده بود که ترکیه و آمریکا اختلاف‌های مستمری درباره ایجاد منطقه امنی که قرار است در شمال سوریه ایجاد شود، دارند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران