.
.
.

پمپئو: برنامه فضایی ایران پوششی برای برنامه موشک‌های بالستیک این کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه سوم سپتامبر 2019 گفت آمریکا نهادهای فضایی ایران را تحریم می‌کند، زیرا که با فعالیت‌های حساسیت برانگیز تسلیحاتی در ارتباط هستند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت: «این اولین بار است که آمریکا یک نهاد فضایی ایران را به دلیل فعالیت‌های مربوط به توسعه برنامه‌ موشک‌های بالستیک تحریم می‌کند.»

وزارت امور خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که همزمان با فشار واشنگتن بر تهران، این کشور سه آژانس قضایی ایران را تحریم می‌کند.

در بیانیه‌ای که در وبگاه وزارت امور خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، آمده که این تحریم‌ها علیه سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوافضای ایران و مرکز تحقیقات فضایی ایران وضع شده‌اند.

آمریکا ایران را متهم می‌کند که از برنامه فضایی خود به عنوان پوششی برای توسعه موشک‌های بالستیک استفاده می‌کند. تحریم‌های جدید پس از آن وضع شد که یک موشک پرتاب ماهوار در مرکز فضایی خمینی در اطراف سمنان منفجر شد و دولت ایران گفت که این موضوع ناشی از یک اشکال فنی بود.

یک مقام دولت ترامپ گفت که این تحریم‌های جدید می‌توانند شرکت‌ها و دولت‌های خارجی که با نهادهای فضایی ایران همکاری می‌کنند را نیز دچار عواقب سنگین کند.