فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ: آمریکا در انفجار پرتابگر ماهواره ایران دست نداشت

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز جمعه 30 آگوست 2019 گفت که آمریکا ارتباطی با انفجار پرتابگر ماهواره ایران ندارد.

  ترامپ در صفحه توئیترش با اشاره به تلاش ناکام ایران در پرتاب ماهواره به فضا، نوشت: «آمریکا در اتفاق ناگواری که حین آماده‌سازی‌های نهایی برای شلیک موشک سفیر ایران از پایگاه سمنان دست نداشت.» او برای تهران در یافتن دلایل این اتفاق آرزوی موفقیت کرد.

  تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد انفجاری در سکوی پرتاب ماهواره ایران در سمنان رخ داده است. یک مقام ایران اعلامی کرد که موشک پرتاب ماهواره، روی پرتابگری در پایگاه فضایی خمینی منفجر شد. این سومین تلاش ناکام ایران برای پرتاب این موشک در سال جاری است.

  خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ایرانی که نخواست نامش فاش شود، گزارش کرد که این انفجار نتیجه برخی اشکالات فنی است ولی «دانشمندان جوان ایران در تلاش هستند مشکل را حل کنند.»

  این مقام ایرانی جزئیات بیشتری ارائه نداد ولی رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که او هم نخواست نامش فاش شود، گزارش کرد که تلاش‌های ایران در روزهای اخیر برای پرتاب ماهواره به جایی نرسیده‌اند و تصاویر ماهواره‌ای که شرکت پلانت منتشر کرده، ستون‌های دود را نشان می‌دهد که در بالای یک مرکز فضایی در استان سمنان به آسمان می‌‎روند.

  در 24 آگوست 2019 شبکه ملی آمریکا تصاویر ماهواره‌ای که شرکت پلانت ثبت کرده، منتشر کردند. این تصاویر نشان می‌دهد ایران با هدف انجام آزمایش‌های جدید، پایگاه پرتاب سوخته را رنگ‌آمیزی می‌کند.

  برنامه فضایی ایران موجب نگرانی اروپا و آمریکا شده است، زیرا که موشک‌های حامل ماهواره می‌توانند به عنوان موشک‌های بالستیک دوربرد، کلاهک هسته‌ای نیز حمل کنند. آمریکا ایران را متهم می‌کند که از تکنولوژی پرتاب موشک‌های حامل ماهواره، به عنوان جزئی از برنامه توسعه تسلیحات هسته‌ای استفاده می‌کند؛ اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

  آمریکا براساس قطعنامه 2231 سازمان ملل که توسعه موشک‌هایی که بتوانند کلاهک هسته‌ای حمل کنند را برای ایران ممنوع کرده، خواهان متوقف شدن برنامه موشکی ایران است.

  ایران پیش از این نیز دو بار تلاش کرده بود که ماهواره‌های خود را با دو موشک دوربرد به فضا بفرستند ولی این آزمایش‌ها که در 15 ژانویه و 5 فوریه انجام شدند، با شکست مواجه شدند.

  گزارش‌های آمریکایی نشان از آن دارد که دولت ترامپ برنامه‌ای پنهانی برای ناکام کردن آزمایش‌های موشکی ایران انجام داده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران