.
.
.

رایزنی مسکو و آنکارا درباره امکان فروش جنگنده‌های ساخت روسیه به ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آژانس خبری روسیه چهارشنبه 28 اوت اعلام کرد که مقامات مسکو و آنکارا در حال رایزنی برای بررسی امکان فروش جنگنده‌های سوخوی 57 و سوخوی 35 ساخت روسیه به ترکیه هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این آژانس خبری روسی از دیمیتری شوجایوف، رئیس خدمات فدراتیو برای همکاری‌های نظامی و فنی نقل کرد که گفته: «اهمیت بسیار بالایی داده شد، هنوز زود است که بتوان حول گفت‌وگوها درباره قراردادهایی صحبت به میان آورد زیرا که هنوز تقاضایی صورت نگرفته و ضروری است که رایزنی‌هایی در این‌باره انجام شود».

یک مسئول بلند پایه روسی نیمه ماه اوت جاری و پس از اقدام آمریکا در کنار زدن ترکیه از مشارکت در برنامه ساخت و توسعه جنگنده‌های «F-35» اعلام کرد، کشورش آمادگی دارد جنگنده‌های ساخت روسیه را به ترکیه بفروشد.

سیرگئی شیمزوف، رئیس شرکت «روستیخ» دولتی روسیه در بیانیه‌ای توضیح داد که چنانچه آنکارا «مایل به خریداری آنها باشد» مسکو این آمادگی را خواهد داشت تا جنگنده‌های روسی از نوع «سوخوی 35» را به ترکیه بفروشد.

دولت آمریکا به رهبری دونالد ترامپ پیش‌تر در ماه اوت جاری ترکیه را به علت خریداری سامانه‌های دفاع موشکی S-400 روسیه از مشارکت در پروژه ساخت و توسعه جنگنده‌ آمریکایی «F-35» کنار زد.

ایالات متحده در واکنش به خریداری سامانه‌های دفاع موشکی S-400 روسیه از سوی ترکیه تاکید کرد که سامانه‌های دفاعی روسیه برنامه جنگنده‌های آمریکایی را تضعیف می‌کند.

موضع‌گیری واشینگتن در برابر تصمیم آنکار پس از آن صورت گرفت که ترکیه عملا در اقدامی چالش‌برانگیز و بی توجه به هشدارهای ایالات متحده بخش‌هایی از سامانه‌های دفاع موشکی S-400 را تحویل گرفت.