.
.
.

جان بولتون: سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران عوض نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که اعلام آمادگی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای مذاکره با ایران، به معنای تغییر سیاست‌های واشنگتن در قبال تهران نیست.

بولتون روز سه‌شنبه 27 آگوست 2019 به رادیو اروپای آزاد گفت: «مذاکره با ایرانی‌ها به معنای تغییر سیاست‌های دونالد ترامپ نیست و به این معنا نخواهد بود که ایران در ازای انجام ندادن کارهایی که اصلا نباید انجام می‌داد، منافع اقتصادی چشمگیر کسب کند.»

او در ادامه گفت: «اگر توافق گسترده‌ای باشد، طبعا تحریم‌ها هم رفع می‌شود. زمانی که ایران آمادگی مذاکره در این باره را داشته باشد، دیدار برگزار خواهد شد.»

این اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید پس از آن مطرح شد که رئیس‌جمهوری آمریکا در حاشیه نشست G7 گفت: «اگر شرایط مهیا باشد، خوشحال می‌شوم با رئیس‌جمهوری ایران دیدار کنم.»

دونالد ترامپ در یک نشست خبری مشترک با همتای فرانسوی‌اش، امانوئل مکرون، گفت که کشورش به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست، بلکه در صورتی که ایران تمایل داشته باشد آنها می‌خواهند ایران به كشوی ثروتمند تبدیل شود.

در سوی مقابل حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران برای انجام مذاکره با هدف تامین «منافع و حقوق مردم» اعلام آمادگی کرد اما خواست «آنهایی که تحریم را بر مردم ایران روا داشتند و اقدام به تروریسم اقتصادی کردند»، از رفتار خود «توبه» کنند، تا ایران نیز رفتار خود را تغییر دهد.