.
.
.

آمریکا دو شبکه مرتبط با برنامه موشکی ایران را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه 28 اوت 2019 دو شبکه را به دلیل ارتباط با دولت و نهادهای نظامی ایران تحریم کرد.

در بیانیه وزارت امور خزانه‌داری آمریکا آمده که یکی از این دو شبکه، یک شرکت مستقر در هنگ‌کنگ را به عنوان پوششی برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و تحریم‌های آمریکا استفاده کرده است. این شبکه که به افرادی مرتبط با دولت و سپاه پاسداران ایران در ارتباط بود، به واردات تکنولوژی و قطعات می‌پرداخت.

شبکه دوم نیز محصولات آلومینیومی در اختیار شرکت‌های متعلق و یا تحت کنترل وزارت دفاع ایران قرار می‌داد.

این تحریم‌ها در راستای تلاش آمریکا برای اعمال فشار اقتصادی به ایران به دلیل برنامه هسته‌ای این کشور است. واشنگتن در سال 2018 از توافق برجام که میان ایران و کشورهای غربی منعقد شده بود، خارج شده و تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته گفت که اعلام آمادگی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای مذاکره با ایران، به معنای تغییر سیاست‌های واشنگتن در قبال تهران نیست.

بولتون روز سه‌شنبه 27 اوت 2019 به رادیو اروپای آزاد گفت: «مذاکره با ایرانی‌ها به معنای تغییر سیاست‌های دونالد ترامپ نیست و به این معنا نخواهد بود که ایران در ازای انجام ندادن کارهایی که اصلا نباید انجام می‌داد، منافع اقتصادی چشمگیر کسب کند.»

او در ادامه گفت: «اگر توافق گسترده‌ای باشد، طبعا تحریم‌ها هم رفع می‌شود. زمانی که ایران آمادگی مذاکره در این باره را داشته باشد، دیدار برگزار خواهد شد.»