.
.
.

ترامپ خواستار گفت‌وگو میان هند و پاکستان درباره کشمیر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 16 اوت در پی گفت‌وگوی تلفنی با عمران‌خان، نخست وزیر پاکستان خواستار انجام گفت‌گو‌ میان هند و پاکستان درباره بحران در اقلیم کشمیر شد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، دونالد ترامپ «مجددا بر اهمیت این‌که هند و پاکستان از طریق انجام گفت‌وگو‌های دوجانبه برای تنش‌ها درباره جامو وکشمیر حدی بگذارند، تاکید کرد».

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان جمعه پیش از این گفته بود که عمران‌خان پیش از آغاز نشستی در شورای امنیت درباره مسأله کشمیر، طی گفت‌وگوی تلفنی با دونالد ترامپ نگرانی‌های خود درباره اوضاع در این منطقه مورد منازعه میان پاکستان و هند را در میان گذاشته است.

قریشی، وزیر خارجه پاکستان در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که عمران خان درباره بحران کشمیر با ترامپ گفت‌وگو کرده است. او افزود که دو طرف« درباره اوضاع در منطقه و به ویژه وضع در کشمیر اشغالی به تبادل نظر پرداختند».

قریشی همچنین افزود، ترامپ به اسلام‌آباد اطلاع داده که درباره مسأله کشمیر با ناریندرا مودی، نخست وزیر هند گفت‌وگو خواهد کرد.

قریشی برگزاری نشست شورای امنیت درباره کشمیر را «دستاوردی دیپلماتیک» برای کشورش خوانده و گفت، نشست علی‌رغم اعتراض هند برای بررسی مسأله کشمیر منعقد شد.

انعقاد جلسه شورای امنیت.. بدون صدور قطعنامه

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه 16اوت برای اولین بار پس از چندین دهه‌ درباره مسأله جامو و کشیمر تشکیل جلسه داد.

طی نشستی که به دعوت چین و پاکستان برگزار شد شورای امنیت اما هیچ‌گونه گامی اجرایی در این‌باره اتخاذ نکرد.

ملیحه لودی، سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد در پایان نشست شورای امنیت، در واکنشی گفت «صدای ملت کشمیر، صدای ملت کشمیر اشغالی، امروز اینجا در عالی‌ترین کانون دیپلماسی در جهان شنیده شد».

لودی در ادامه افزود، جلسه شورای امنیت درباره کشمیر نشان داد که اشخاصی در منطقه هستند «هر چند ممکن است زندانی باشند.. اما صداهای‌شان امروز در سازمان ملل متحد شنیده شد».

لودی پس از پایان رایزنی‌های غیرعلنی در نشست شورای امنیت به خبرنگاران گفت «این گام اول است و آخرین نخواهد بود» و«این مسأله تنها زمانی پایان می‌پذیرد که عدالت برای ملت جامو و کشمیر برقرار شود».

او افزود: «از بیش از 50 سال پیش تاکنون این اولین باری است که این مسأله در شورای امنیت مورد بررسی قرار می‌گیرد، معتقدم که این نشست ادعاهای هند مبنی بر این‌که جامو و کشمیر مسأله‌ای داخلی است را ملغی می‌کند».

موضع چین هند را خشمگین کرده است

از سوی دیگر چانگ جون، سفیر چین در شورای امنیت گفت که اعضای شورای امنیت به طور جدی در قبال اوضاع جاری در جامو و کشمیر و از جمله آن «اوضاع حقوق بشر در آنجا» ابراز نگرانی کرده‌اند.

او افزود که «دیدگاه همه اعضای شورای امنیت این است که با توجه به این‌که اوضاع عملا پرتنش و بی نهایت خطرناک است تمامی طرف‌های ذیربط باید ضمن پایبندی به بی‌طرفی از اتخاذ هر گونه اقدام یک‌جانبه‌ای که ممکن است به بالاگرفتن تنش‌ها بیانجامد، دوری کنند».

وی همچنین افزود که جامعه بین‌المللی با اجماع متفق القول است که وضع کشمیر همچنان تعیین نشده است، و« در سطح بین‌المللی منازعه‌ای شناخته شده است». او گفت، می‌بایست این منازعه از روش‌های مسالمت‌امیز و بر مبنای منشور سازمان ملل متحد، قطعنامه‌های شورای امنیت و توافق‌های دوجانبه حل و فصل شود.

چین پیشنهاد داده بود تا قطعنامه‌ای در شورای امنیت درباره کشمیر صادر شود اما دیپلمات‌ها گفتند که ایالات متحده آمریکا، فرانسه و آلمان در این‌باره اعتراض کرده‌اند.

از سویی سید اکبرالدین سفیر هند در سازمان ملل متحد چانگ جون همتای چینی خود را متهم ساخت که در تلاش است تا اظهارات خود را با عنوان «اراده جامعه بین‌المللی» جا بزند.

سفیر هند در سازمان ملل متحد هر گونه تصمیم هند درباره جامو وکشمیر را مسأله‌ای داخلی کشورش عنوان کرد که هیچ‌گونه «پیامد‌های خارجی» نخواهد داشت. او در ادامه افزود که هند همچنان به تضمین ادامه وضع بشکلی «آرام و مسالمت‌آمیز» در کشمیر متعهد است.

سفیر هند در سازمان ملل متحد همچنین مجددا بر تعهد دولت کشور متبوعش « برای برچیدن تدریجی تمامی ممنوعیت‌ها» در کشمیر تاکید کرد. او گفت این ممنوعیت‌ها تدابیری «بازدارنده» هستند که پس از لغو وضعیت خاص کشمیر که در قانون اساسی تصریح شده، اعمال شده‌اند.

سفیر هند همچنین گفت: «ما نیازمند هیأت‌های بین‌المللی که در امور دیگران دخالت می‌کنند تا ما را از کیفیت اداره زندگی‌مان مطلع سازند، نیستیم. ما امتی هستیم که تعدادمان به بیش از یک میلیارد نفر می‌رسد».

بالاگرفتن تنش‌ها

جلسه روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از آن منعقد می‌شود که همزمان با افزایش تنش‌ها میان هند و پاکستان، دو همسایه هسته‌ای در پی لغو خودمختاری اقلیم کشمیر از سوی دهلی نو در بخش تحت کنترل هند از 5 اوت سال جاری تاکنون، دست‌کم 5 تن در تبادل آتش میان دو طرف کشته شدند.