فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • «زکزاکی» روحانی شیعه نیجریه‌ای نزدیک به ایران بدون درمان هند را ترک کرد

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  شبکه انگلیسی‌زبان «پرس‌تی‌وی» ایران گزارش کرد که ابراهیم زاکزاکی، روحانی نیجریه‌ای نزدیک به ایران، بدون اینکه در هند درمان شود، وارد ابوجا، پایتخت نیجریه شد.

  خبرگزاری فارس روز چهارشنبه 14 اوت 2019 به نقل «مسعود شجره» مسئول «مرکز حقوق بشر اسلامی لندن» هوادار جمهوری اسلامی ایران گزارش کرده بود که دولت هند یک ضرب‌الاجل دو ساعته به شیخ «ابراهیم زکزاکی» که او را «رهبر شیعیان نیجریه» نامید داده است تا علاج مشروط را در این کشور بپذیرد که در غیر این صورت باید به کشورش باز گردد.

  مسعود شجره درباره اینکه این شروط چه هستند و چرا دولت هند آنها را در مقابل رهبر شیعیان نیجریه قرار داده، توضیحی نداد.

  پرس‌تی‌وی تاکید کرد که زکزاکی در هند درمان نشده و دقایقی پیش به فرودگاه ابوجای نیجریه رسید. این شبکه رفتار مقامات هندی با این روحانی نزدیک به ایران را غیرقابل قبول توصیف کرده و هند را متهم به اتخاذ روش درمانی غیرمناسب کرد؛ موضوعی که ابراهیم زکزاکی را وادار به بازگشت به کشورش کرد.

  احتمالا به تکریه یا مالزی یا اندونزی برود

  پرس‌تی‌وی به نقل از «ابراهیم موسی» که سخنگوی «جنبش اسلامی نیجریه» معرفی کرد، گزارش داد که زکزاکی هند را به مقصد نیجریه ترک کرده و اینک در نیجریه حضور دارد ولی احتمالا برای ادامه درمان به ترکیه، مالزی و یا اندونزی برود.

  زکزاکی روز پنج‌شنبه در پیامی ویدئویی مقامات نیجریه را متهم کرد که اطلاعات نادرستی درباره بیماری او به هند داده و می‌کوشند روند درمانی او را مختل کنند و از این رو او قصد دارد به کشور دیگری برود.

  پیش از این مسعود شجره با بد توصیف کردن برخورد ماموران امنیتی هندی با این روحانی شیعه هوادار تهران، توضیح داد: «این در حالی است که وضعیت کنونی درمان بسیار بد بوده و مانند مجرمان با او برخورد می‌شود و او هم انتخابی ندارد که چگونه درمان شود.»

  شیخ زکزاکی و همسرش روز دوشنبه دوازدهم اوت (21 مرداد 1398) از ابوجا، پایتخت نیجریه به هند منتقل شد تا در آنجا روند درمان خود را پی بگیرد.

  زکزاکی پیشتر یک روحانی سنی مذهب در نیجریه بود که در اوایل دهه 1980 میلادی پس از بازدید از ایران شیعه شد و گروه «جنبش اسلامی نیجریه» یا IMN را تأسیس کرد.

  گروه او از اندیشه‌های روح‌الله خمینی رهبر سابق ایران، الهام می‌گیرد . این گروه از زمان آغاز فعالیت مورد حمایت مالی و سیاسی ایران قرار گرفت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران