.
.
.

پس از تعهد تهران و برغم درخواست آمریکا جبل‌الطارق نفتکش ایرانی را آزاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش روزنامه «كرونيكل» چاپ جبل الطارق، مقامات جبل الطارق نفتکش ایرانی گریس1 را عل‌رغم درخواست آمریکا برای مصادره آن آزاد کرد.
دادگاه جبل الطارق حکم آزاد کردن نتفکش ایرانی را امروز پنجشنبه صادر کرد.

بر اساس گزارش این روزنامه حکم آزادی گریس1 پس از آن صادر شد که دولت ایران رسما متعهد شد که محموله نفتی خود را در سوریه تخلیه نکند.
این روزنامه در صفحه رسمی خود در تویتر نوشت: «بر این اساس نخست‌وزیر حکومت حرکت خود ادامه دهد.»

از سوی دیگر حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن در تویتی نوشت: « آمریکا با تلاشهای مذبوحانه ی آخرین لحظه ی خود قصد داشت مانع رفع توقیف نفتکش شود که با شکست تحقیرآمیزی مواجه شد. با تلاشهای روزهای گذشته تمام مقدمات و تمهیدات فنی لازم برای حرکت نفتکش به دریای آزاد نیز تامین شده است و کشتی بزودی منطقه ی جبل الطارق را ترک خواهد نمود.»

درخواست آمریکا برای مصادر نفتکش ایرانی

دادستان جبل الطارق روز پنجشنبه اعلام کرد که ایالات متحده از مقامات این منطقه وابسته به بریتانیا خواسته تا نفتکش ایرانی را كه یک ماه پیش توقیف کرده مصادره کند، این در حالی است که دادگاه عالی جبل الطارق خود را برای آزاد کردن گریس1 آماده می‌کرد.

در همین راستا جوزف تریای نماینده دادستانی کل جبل الطارق در دادگاه عالی حضور یافته بود. دادگاه برای صدور حکم آزادی یا تمدید توقیف نفتکش گریس1 تشکیل جلسه داد.

نفتکش گریس1 مظنون به تلاش برای انتقال نفت از ایران به پالایشگاه بانیاس سوریه است که تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار دارد.

جلسه دادگاه عالی جبل الطارق تا ساعت 16:00 (14:00 به وقت گرینویچ) به تعویق انداخته شد، در همین حال دادستانی کل جبل الطارق یادآور شد که درخواست آمریکا را بررسی خواهد کرد.

آنتونی دادلی رئیس دادگاه عالی جبل الطارق در این باره اظهار داشت: «اگر درخواست (آمریکا) را در ساعت 01:30 (23:30 به وقت گرینویچ روز چهارشنبه) دریافت نمی‌کردیم، نفتکش (ایرانی) جبل الطارق را ترک کرده بود.»

در همین حال سخنگوی دولت جبل الطارق امروز پنجشنبه پیش از آزادی نتفکش ایرانی گفته بود که کاپیتان و ملوانان نفتکش گریس1 با پرداخت وثیقه مالی رسما آزاد شده‌اند اما خود نفتکش همچنان در توقیف است.