.
.
.

آمریکا از جبل الطارق خواست تا نفتکش ایرانی را مصادره کند

جبل الطارق ضمن آزادی کاپیتان و ملوانان گریس1 توقیف نفتکش ایرانی را ادامه داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستان جبل الطارق روز پنجشنبه اعلام کرد که ایالات متحده از مقامات این منطقه وابسته به بریتانیا خواسته تا نفتکش ایرانی را كه یک ماه پیش توقیف کرده مصادره کند، این در حالی است که دادگاه عالی جبل الطارق در صدد بود تا نفتکش گریس1 را آزاد کند.

در همین راستا جوزف تریای نماینده دادستانی کل جبل الطارق در دادگاه عالی حضور یافت. قرار بود این دادگاه درباره آزادی یا تمدید توقیف نفتکش گریس1 که مظنون به تلاش برای انتقال نفت از ایران به پالایشگاه بانیاس سوریه است که تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار دارد تصمیم‌گیری کند.

جلسه دادگاه عالی جبل الطارق تا ساعت 16:00 (14:00 به وقت گرینویچ) به تعویق انداخته شد، در همین حال دادستانی کل جبل الطارق یادآور شد که درخواست آمریکا را بررسی خواهد کرد.

آنتونی دادلی رئیس دادگاه عالی جبل الطارق در این باره اظهار داشت: «اگر درخواست (آمریکا) را در ساعت 01:30 (23:30 به وقت گرینویچ روز چهارشنبه) دریافت نمی‌کردیم، نفتکش (ایرانی) جبل الطارق را ترک کرده بود.»

در همین حال سخنگوی دولت جبل الطارق اعلام کرد که کاپیتان و ملوانان نفتکش گریس1 با پرداخت وثیقه مالی رسما آزاد شده‌اند اما خود نفتکش همچنان در توقیف است.

ارسال محموله نفت برای سوریه

تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا یک ماه و نیم پیش کشتی گریس1 را که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران برای سوریه بود توقیف کردند.

لندن اعلام کرد که با توقیف این نفتکش قصد داشته از نقض تحریم‌‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه جلوگیری کند.

اما تهران در واکنش به این اقدام بریتانیا با اعلام اینکه الزامی برای اجرای تحریم‌‌های اتحادیه اروپا ندارد و مقصد محموله هم سوریه نبوده، تأکید کرد که اقدام بریتانیا نوعی نقض مقررات بین‌المللی به شمار می‌رود.

یک منبع نزدیک به پیکاردو نخست وزیر جبل الطارق به روزنامه سان گفته است: «اگر دیگر فکر نکنیم که این کشتی در حال نقض تحریم‌های رژیم سوریه بود، در این صورت دلیلی برای نگهداشتن گریس1 در جبل الطارق وجود ندارد. الآن در چنین وضعیتی هستیم، به همین خاطر می‌توانید انتظار داشته باشید که این کشتی روز پنجشنبه به راهش ادامه دهد.»

تامین مالی تروریسم

در همین حال آژانس کشتیرانی پاناما گفته است، پس از مطالعه تاریخچه عملکرد نفتکش ایرانی مشخص شد که در موضوع تأمین مالی تروریسم دست داشته و پرونده‌هایی در رابطه با کمک به تروریسم دارد.

مقامات جبل الطارق فاش كردند كه 28 خدمه از اتباع کشورهای مختلف از جمله هند، اوکراین و پاكستان در این نفتکش مشغول به کار بودند.

از دیگر تخلفات در زمینه قانون دریانوردی توسط این نفتکش، برافراشتن پرچم کشوری غیر از کشور مالک آن است. نفتکش گریس1 پرچم کشور پاناما را برافراشته بود در حالی که در مالکیت ایران است و باید پرچم این کشور را حمل می‌کرد.