.
.
.

کوسه‌ای که قبل از شکسپیر به دنیا آمده ولی هنوز زنده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که امید به زندگی در انسان‌ها به 90 سال هم نمی‌رسد، موجوداتی روی کره زمین زندگی می‌کنند که طول عمر آنها به بیش از 10 هزار سال می‌رسد.

دانشمندان موجوداتی یافته‌اند که طول عمر آنها با دیگر موجوداتی که در سیاره ما زندگی می‌کنند، هیچ تناسبی ندارد. اسفنج شیشه‌ای از جمله این موجودات است. این اسفنج در همه اقیانوس‌ها پیدا می‌شود ولی بیش از همه در سرزمین جنوبی یافت می‌شود. عمر اسفنج شیشه‌ای به چند ده‌هزار سال نیز می‌رسد. سرزمین جنوبی به سرزمین‌های پیرامون قطب جنوب می‌گویند.

اسنفج شیشه‌ای
اسنفج شیشه‌ای

اندولیث یکی دیگر از موجوداتی است که هزاران سال عمر می‌کند. اندولیث نوعی ارگانیسم جاندار است که درون سنگ‌ها و مرجان‌ها زندگی می‌کند. به گفته دانشمندان اندولیث درون کانی‌های سنگ‌ها رخنه کرده و حدود 10 هزار سال عمر می‌کند.

اندولیث
اندولیث

هیدرا نیز نوعی ریزگونه از جانواران شکارچی آبزی است که می‌توان آن را جاوید و نامیرا فرض کرد، زیرا که جانور بسیار ریز می‌تواند پیش از مرگ خود را بازتولید و بازآفرینی کند و بدینگونه هیچگاه نمیرد.

در بین موجوداتی که کمابین برای همگان آشنا هستند، می‌توان به لاک‌پشت غول‌پیکر دابرا اشاره کرد که تنها در جزایر غرب اقیانوس هند زندگی کرده و یکی از بزرگترین انواع لاک‌پشت به شمار می‌رود. دانشمندان عمر دابرا را 255 سال حدس می‌زنند.

دابرا
دابرا

کوسه گرینلاند در میان مهره‌داران طولانی‌ترین عمر را دارد. این کوسه در 150 سالگی به دوران بلوغ رسیده و تا 512 سالگی عمر می‌کند.

دانشمندان با استفاده از تکنولوژی‌های تعیین طول عمر گفته‌اند که یک کوسه گرینلاند به طور متوسط بین 272 تا 512 عمر می‌کند. دانشمندان 28 گونه از کوسه‌ها را برای بررسی عمر مورد مطالعه قرار داده‌اند که یک کوسه گرینلاند نیز در میان آنها بود.

برای اینکه تصور کنید این کوسه گرینلاند چقدر عمر کرده، کافی است بدانید این کوسه حدود سال 1505 به دنیا آمده، یعنی زمانی که هنوز ویلیام شکسپیر (1564-1616) به دنیا نیامده بود و هنری هشتم، پادشاه بریتانیا هنوز از همسرش کاترین در سال 1533 جدا نشده بود. این کوسه تنها در شمال اقیانوس اطلس و اقیانوس منجمد شمالی زندگی می‌کند و طول آن به 7 متر و وزن آن به 1200 کیلوگرم می‌رسد.

شاید دانستن این نکته جالب باشد که بالاترین سطح امید به زندگی در انسان‌ها متعلق به ساکنان موناکو است. امید زندگی در این افراد 89.52 سال است. ساکنان کشور آفریقایی چاد نیز با 49.81 کمترین امید به زندگی را در میان انسان‌ها دارند.