.
.
.

جبل الطارق گزارش رسانه‌های ایران درباره آزادی نفتکش «گریس1» را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع آگاه در دولت جبل الطارق گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) مبنی بر اینکه «نفتکش گریس1 امروز سه‌شنبه آزاد می‌شود» را تکذب کرد.

از سوی دیگر خبرگزاری نیمه رسمی فارس در گزارشی به نقل از مقامات جبل الطارق مدعی شد که نفتکش یادشده شامگاه سه‌شنبه آزاد خواهد شد.
خبرگزرای فارس نام این منبع حکومتی جبل الطارق را ذکر نکرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام عالیرتبه جبل الطارق گزارش خبرگزاریهای ایران را نادرست توصیف کرد. جبل الطارق پیشتر اعلام کرد که در صدد کاهش تنش با ایران است.

از سوی دیگر بریتانیا امروز اعلام کرد که تحقیقات درباره نفتکش ایرانی ضمن مسئولیت‌های دولت جبال الطارق است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا گفت: «تحقیقات جاری درباره گریس1 بخشی از مسئولیت‌های حکومت جبل الطارق است... و با توجه به ادامه تحقیقات نمی‌توانیم در این باره نظری بدهیم.»

نیروی دریایی سلطنی بریتانیا در چهارم ژوئیه سوپر نفتکش ایرانی «گریس1» را به ظن حمل نفت برای پالایشگاه بانیاس سوریه که تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار دارد در سواحل جبل الطارق مشرف به دریایی مدیترانه توقیف کرد.

جلیل اسلامی، معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران، سه‌شنبه 13 اوت بدون اشاره به جزئیات از مبادله اسنادی بین ایران و بریتانیا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، معاون بنادر و دریانوردی ایران گفته که مبادله این اسناد به رفع توقیف کشتی ایرانی کمک خواهد کرد.

اسلامی گفت: «انگلیس نیز علاقه‌مندی خود برای حل این مشکل را نشان داده است و اسنادی که برای حل این موضوع کمک‌کننده باشد مبادله شده است.»

سخنگوی دولت جبل الطارق در این باره گفت: «به تلاش خود برای کاهش تنش ناشی از توقیف کشتی گریس1 ادامه می‌دهیم، توقیف نفتکش شامگاه شنبه پایان خواهد یافت.»

این در حالی است که در پی تنش‌های فزاینده میان ایران و غرب، یک ناو جنگی دیگر بریتانیایی با نام «کنت» دوشنبه 12 اوت عازم آب‌های خلیج شد تا به ماموریت محافظت از کشتی‌های تجاری در آب‌های منطقه به رهبری ایالات متحده آمریکا، بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اقدام دولت بریتانیا در پی آن صورت می‌گیرد که ایران پیش‌تر یک نفت‌کش بریتانیایی به نام سنتا امپیرو را در تنگه هرمز توقیف و مصادره کرده و 27 خدمه آن را بازداشت کرده است.

نیروهای دریایی بریتانیا 4 ژوئیه امسال یک نفت‌کش ایرانی در تنگه جبل الطارق را به ظن نقض تحریم‌های اروپایی اعمال شده بر رژیم سوریه از طریق قاچاق محموله نفتی به این کشور، توقیف کردند.