.
.
.

جبل الطارق در صدد آزاد کردن نفتکش ایرانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت جبل الطارق روز سه‌شنبه اعلام کرد که در صدد کاهش تنش با ایران است، تنشی که در نتیجه توقیف قانونی تنفکش ایرانی «گریس1» آغاز شد.

نیروی دریایی سلطنی بریتانیا در چهارم ژوئیه سوپر نفتکش ایرانی «گریس1» را به ظن حمل نفت برای پالایشگاه بانیاس سوریه که تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار دارد در سواحل جبل الطارق مشرف به دریایی مدیترانه توقیف کرد.

در همین حال تهران به نوبه خود اعلام کرد که بریتانیا در صدد آزاد کردن نفتکش ایرانی است.

جلیل اسلامی، معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران، سه‌شنبه 13 اوت بدون اشاره به جزئیات از مبادله اسنادی بین ایران و بریتانیا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، معاون بنادر و دریانوردی ایران گفته که مبادله این اسناد به رفع توقیف کشتی ایرانی کمک خواهد کرد.

اسلامی گفت: «انگلیس نیز علاقه‌مندی خود برای حل این مشکل را نشان داده است و اسنادی که برای حل این موضوع کمک‌کننده باشد مبادله شده است.»

سخنگوی دولت جبل الطارق در این باره گفت: «به تلاش خود برای کاهش تنش ناشی از توقیف کشتی گریس1 ادامه می‌دهیم، توقیف نفتکش شامگاه شنبه پایان خواهد یافت.»

این در حالی است که در پی تنش‌های فزاینده میان ایران و غرب، یک ناو جنگی دیگر بریتانیایی با نام «کنت» دوشنبه 12 اوت عازم آب‌های خلیج شد تا به ماموریت محافظت از کشتی‌های تجاری در آب‌های منطقه به رهبری ایالات متحده آمریکا، بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اقدام دولت بریتانیا در پی آن صورت می‌گیرد که ایران پیش‌تر یک نفت‌کش بریتانیایی به نام سنتا امپیرو را در تنگه هرمز توقیف و مصادره کرده و 27 خدمه آن را بازداشت کرده است.

نیروهای دریایی بریتانیا 4 ژوئیه امسال یک نفت‌کش ایرانی در تنگه جبل الطارق را به ظن نقض تحریم‌های اروپایی اعمال شده بر رژیم سوریه از طریق قاچاق محموله نفتی به این کشور، توقیف کردند.