.
.
.

بریتانیا: محافظت از دریانوردی در تنگه هرمز مسئله‌ امنیتی بین‌المللی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با اعلام پیوستن بریتانیا به ماموریت تأمین امنیت دریایی به رهبری آمریکا در آب‌های خلیج و تنگه هرمز، دومینیک راب وزیر خارجه جدید این کشور چهارشنبه 7 اوت گفت که پاسداری از دریانوردی در تنگه هرمز مسئله‌ امنیتی جهانی است.

به گزارش خبرگزاری‌ها سخنگوی دولت بریتانیا جمعه 26 ژوئیه 2019 اعلام کرد ناوشکن «مونت‌رز»، با هدف تامین امنیت آزادی کشتیرانی در منطقه خلیج، نفتکش‌هایی حامل پرچم بریتانیا را در تنگه هرمز همراهی و اسکورت می‌کند.

او در ادامه گفت: «نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا مکلف شده تا کشتی‌هایی که پرچم بریتانیا را برافراشته‌اند در تنگه هرمز همراهی کند، چه این کشتی‌ها به صورت منفرد و چه به صورت دسته‌جمعی در حال حرکت باشند، به شرط اینکه پیش از آن در زمان کافی به نیروی دریایی اطلاع داده باشند.»

او همچنین افزود: «آزادی کشتیرانی مطلب بسیار مهمی برای تجارت و اقتصاد جهان است و همه تلاش‌مان را برای دفاع از آن به کار خواهیم گرفت.»

ناوشکن بریتانیایی منت‌روز شامگاه چهارشنبه اولین ماموریت خود را بنا بر سیاست‌های جدید اتخاذ شده از سوی لندن به انجام رساند.

از سوی دیگر فلورنس بارلی، وزیر گروه نیروهای مسلح فرانسه گفت که پاریس، برلن و لندن بدون این که نیازی به استقرار نیروهای اضافی داشته باشند، اطلاعاتی در رابطه با محافظت از امنیت دریانوردی در تنگه هرمز با یکدیگر مبادله می‌کنند.

اقدامات بریتانیا یک روز پس از آن اتخاذ شد که مارک اسپر وزیر دفاع جدید ایالات متحده آمریکا از آمادگی واشینگتن در صورت لزوم برای همراهی و اسکورت نظامی کشتی‌های تجاری و نفت‌کش‌هایش در تنگه هرمز خبر داد.

مارک اسپر در ادامه طرح ابتکاری کشورش برای تضمین امنیت دریانوردی در تنگه هرمز را هم راستا با فراخوان بریتانیا برای تشکیل نیرویی برای پاسداری از کشتیرانی آزاد به فرماندهی اروپا دانست.

تلاش‌های لندن، پاریس و برلن برای پاسداری از امنیت دریانوردی و کشتیرانی در منطقه پس از آن صورت می‌گیرد که ایران در واکنش به توقیف نفتکشش از سوی بریتانیا در تنگه جبل الطارق به اتهام نقض تحریم‌های اروپایی اعمال شده بر سوریه، در اقدامی تلافی‌جویانه‌ کشتی سنتا امپیرو بریتانیایی را با 27 خدمه از آب‌های بین‌المللی به سواحل خود برد و کارکنان آن را بازداشت کرد.

این تحولات در حالی رخ می‌دهد که اظهارات ضدونقیض مقامات تهران در این‌باره همچنان ادامه دارد. ایران گاهی اوقات لحن پرتنش و تهدیدآمیز خود را بالا برده و تهدید به بستن تنگه هرمز می‌کند و گاهی اعلام می‌کند که متعهد به حفاظت از کشتیرانی در این آبراه است و گاهی نیروهای بیگانه را به بر هم زدن امنیت در دریاها متهم می‌کند.