.
.
.

واکنش پاکستان به لغو خودمختاری منطقه کشمیر از سوی هند

عمران خان: این موضوع را به مجامع بین‌المللی خواهیم کشاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پاکستان در واکنش به تصمیم اخیر هند مبنی بر لغو خودمختاری منطقه کشمیر اعلام کرد که موضوع را به مجامع بین‌المللی خواهد کشاند.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان سه‌شنبه 6 آگست در واکنش به این تصمیم هند گفت: «ما در تمام مجامع بین‌المللی با این سیاست مبارزه خواهیم کرد. ما اکنون در حال بررسی این موضوع هستیم که این پرونده را به دیوان عدالت بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل متحد بکشانیم».

به گزارش رسانه‌های هندی، طبق فرمان جدید نارندرا مودی نخست وزیر این کشور، خودمختاری ایالت جامو و کشمیر مسلمان‌نشین در شمال که پیشتر در ماده 370 قانون اساسی این کشور تضمین شده بود، از این پس اعتبار نخواهد داشت.

بنابر قانون پیشین، دولت هند نوعی جایگاه ویژه برای این ایالت کشمیر قائل بود و به جز در امور دفاعی، امور خارجی و همچنین ارتباطات منطقه‌ای مابقی اختیارات حکمرانی را به یک نهاد قانونگذاری محلی تفویض کرده بود.

دولت هند روز دوشنبه 5 آگست رسما اعلام کرد که خودمختاری قانونی کشمیر را ملغی می‌کند.

ژنرال قمر جاوید بجوا، فرمانده ارتش پاکستان نیز روز سه‌شنبه، ضمن اعلام «حمایت» از مردم کشمیر گفت: «ارتش پاکستان در مبارزه برای حق مردم کشمیر تا آخر در کنار آنها می‌ایستد. ما آماده‌ایم و تلاش می‌کنیم تا حد امکان وظایف خود را انجام دهیم».

همچنان، وزارت امور خارجه پاکستان به این تصمیم دولت هند واکنش نشان داده و گفت که این کشور «تمام گزینه‌های ممکن» را برای برخورد با این «گام‌های غیرقانونی» بررسی می‌کند.