.
.
.

فرانسه دعوت از روحانی برای شرکت در نشست گروه هفت را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسه دعوت از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برای شرکت در نشست گروه هفت در شهر بیاریتز را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع دیپلماتیک فرانسه خبر دعوت از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برای شرکت در نشست گروه هفت در شهر بیاریتز این کشور را تکذیب کرد.

براساس این گزارش، پایگاه خبری المانیتور پیش از این گزارش داده بود که رئیس جمهوری ایران دعوت امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود برای شرکت در نشست گروه هفت و دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را رد کرده و قرار هم نیست نماینده‌ای بفرستد.

این در حالی است که کاخ الیزه فرانسه 31 ژوئیه اعلام کرد که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور بر ضرورت کاهش تنش میان ایران و ایالات متحده تلاش می‌کند.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور مجددا گفت‌وگوهای تلفنی «بلند مدتی» را با حسن روحانی، همتای ایرانی خود انجام داده و بار دیگر او را به فراهم ساختن «شرایطی» برای «خاموش کردن شعله‌های» تنش میان ایران و آمریکا دعوت کرده است.

ریاست جمهوری فرانسه در این بیانیه‌ گفت که نقش فرانسه انجام کلیه تلاش‌های ممکن جهت تضمین موافقت همه طرف‌ها ذیربط با کاهش تنش و ورود به گفت‌وگوها است.

طی مدت دو ماه مکرون چهار بار گفت‌وگوهایی را با همتای ایرانی‌اش انجام داد. همچنین مکرون گفت‌وگوهای بسیاری را با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود در این رابطه انجام داده است که آخرین آنها در روز جمعه گذشته بود.

مکرون اعلام کرد که در حال حاضر با انجام رایزنی‌هایی با آلمان و بریتانیا در تلاش است تا تنش‌ها میان ایران و آمریکا را کاهش دهد. او همچنین در این راستا سلسله تماس‌هایی را با روسیه، چین و دیگر امضا کنندگان توافق هسته‌ای برجام 2015 آغاز کرده است.

کاخ الیزه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در اجلاس گروه 7 که قرار است از 24 تا 26 اوت در شهر بیاریتز در جنوب فرانسه برگزار شود، اشتراک می‌کند و این یک «فرصت مناسبی برای رایزنی درباره پرونده ایران خواهد بود».