.
.
.

ابراز نگرانی سعودی و آمریکا از حملات به دریانوردی در آب‌های خلیج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خالد الفالح، وزیر انرژی و منابع معدنی پادشاهی عربی سعودی و ریک بیری، همتای آمریکایی او سه‌شنبه 6 آگست طی گفت‌وگوهایی در واشینگتن درباره تهدیدهایی که آزادی دریانوردی در آب‌های خلیج را هدف قرار می‌دهند، ابراز نگرانی کردند.

وزیر انرژی و منابع معدنی سعودی در حساب کاربری خود بر شبکه توئیتر گفت، طی گفت‌وگوهایی که با همتای آمریکایی‌اش انجام داده، دو طرف درباره تهدیدهایی که آزادی دریانوردی در آب‌های خلیج را هدف قرار می‌دهند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

الفالح همچنین افزود که دو کشور سعودی و آمریکا بر عزم‌شان «برای همکاری جهت تضمین امنیت صادرات انرژی جهان» تاکید کرده‌اند.

الفالح و بیری همچنین اوضاع بازار نفت و اصرار سعودی برای ایجاد ثبات در این بازار را مورد بررسی قرار دادند.

در همین راستا وزیر انرژی سعودی بر پایبندی سازمان کشورهای صادر کننده نفت «اوپک» و تولید کنندگان نفت خارج از آن سازمان به «هماهنگی تولید و تلاش جدی برای ایجاد توازن در بازار نفت» تاکید کرد.

از سال گذشته و زمانی که دونالد ترامپ کشورش را از توافق هسته‌ای برجام که در سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهانی امضا شده، خارج ساخت تنش‌ها میان آمریکا و ایران به طور فزاینده‌ای شدت یافته است.

بنا بر مفاد توافق هسته‌ای، ایران در مقابل برداشتن تحریم‌هایی که اقتصاد آن را فلج کرده بود با کاهش فعالیت‌های هسته‌یی‌اش موافقت کرده بود.

آمریکا پس از آن‌که ایران را مسئول منفجر کردن نفت‌کش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز دانست، در حال حاضر تلاش دارد تا ائتلافی بین‌المللی را برای پاسداری از امنیت دریایی سازمان‌دهی کند.