.
.
.

چین به اتخاذ تدابیر انتقام‌جویانه در برابر استقرار موشک‌های آمریکا در آسیا تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چین سه‌شنبه 6 اوت ضمن هشدار به کشورهای آسیایی ژاپن، کره جنوبی و استرالیا درباره تبعات هر گونه همکاری با آمریکا برای استقرار موشک‌هایش در آسیا، به اتخاذ «تدابیر انتقام‌جویانه» در برابر این اقدام واشنگتن تهدید کرد.

فو کونگ، مدیرکل کنترل تسلیحات در وزارت خارجه جمهوری خلق چین در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت: «چین دست بسته نخواهد ماند، و در صورتی که آمریکا موشک‌های میانبردش را در این منطقه از جهان مستقر کند، (پکن) مجبور خواهد شد تا تدابیر انتقام‌جویانه‌ای را اتخاذ کند».

این مقام وزارت خارجه چین اما درباره چگونگی واکنش احتمالی چین در برابر اقدام آمریکا در استقرار موشک‌های میان‌برد در آسیا، اشاره‌ای نکرد.

مقام وزارت خارجه چین اما در ادامه گفت: «از کشورهای همسایه می‌خواهیم تا مواظب باشند و اجازه استقرار موشک‌های آمریکا در خاک خود را ندهند، زیرا که این به نفع امنیت ملی آنها نخواهد بود».

در پی خروج دو جانبه آمریکا و روسیه از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد و همزمان با اعلام رسمی پایان این پیمان، مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده روز شنبه 3 اوت اعلام کرد ککه شورش خواستار آن است تا در صورت امکان و در اسرع وقت طی ماه‌های آینده موشک‌های جدیدی را با هدف مقابله با گسترش نفوذ چین در آسیا مستقر کند.

مارک اسپر، وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به سئوالی درباره احتمال استقرار موشک‌های کلاسیک میانبرد آمریکا در آسیا، به خبرنگاران گفت: «بله.. می‌خواهیم این را در اسرع وقت انجام دهیم».

وزیر دفاع آمریکا خطاب به خبرنگارانی که او را در این تور 7 روزه همراهی می‌کردند افزود: «ترجیح می‌دهیم این‌‌کار طی چند ماه انجام شود، اما انجام این امور معمولا بیش از آن چه پیش‌بینی شده به طول می‌انجامد».

مارک اسپر اما هیچگونه اشاره‌ای به مکانی که آمریکا قصد دارد در آن سامانه موشکی مستقر کند، نکرد.

او در این زمینه گفت: «نمی‌خواهم که به گمانه‌زنی بپردازم.. اینها اموری هستند که دائما با همپیمانانمان بررسی می‌کنیم».

آمریکا پس از اتهام روسیه به نقض مکرر و چندین ساله «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد» روز جمعه 2 اوت 2019 به طور رسمی از این پیمان خارج شد.

این پیمان که در سال 1987 میان رونالد ریگان رئیس جمهوری سابق آمریکا و گورپاچوف رهبر اتحاد جماهیر شوری سابق در دوره جنگ سرد به امضا رسیده بود تولید موشک‌های میانبرد هسته‌ای و غیر هسته‌ای با برد بین 500 تا 5500 کیلومتر را منع کرده است.

ایالات متحده در سال‌های اخیر همواره روسیه را به نقض آشکار مفاد این پیمان متهم کرده است. آمریکا اکنون اما با خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد فرصت یافته تا چین را بیشتر تحت فشار قرار دهد، زیرا که بخش بزرگی از زرادخانه پکن شامل تسلیحاتی است که به موجب پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد که چین آن را امضا نکرده، ممنوع است.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا گفت که چین نباید از طرح‌های آمریکا متعجب شود، و افزود: «نباید این موضوع باعث تعجب شود زیرا که ما از مدت‌هایی نه چندان کوتاه درباره آن سخن می‌گفتیم. می‌خواهم در اینجا تاکید کنم که %80 از زرادخانه آنها از تسلیحاتی تشکیل شده که در چارچوب تسلیحات مورد هدف پیمان منع تسلیحات هسته‌ای میانبرد قرار می‌گیرد. تعجب‌آور نیست که ما نیز برای داشتن چنین توانمندی‌هایی ابراز تمایل کنیم».