.
.
.

دبیرکل ناتو: آمریکا از پیمان آتلانتیک شمالی خارج نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» سه‌شنبه 6 اوت گفت که او بر این اعتقاد است که آمریکا در چارچوب پیمان نظامی خواهد ماند و هیچ‌گونه تدارکاتی برای خروج احتمالی از این پیمان نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، ینس استولتنبرگ، سه‌شنبه در سفر به نیوزیلند طی اظهاراتی گفت، آمریکا در چارچوب پیمان نظامی خواهد ماند و برای خروج احتمالی از این پیمان برنامه‌ریزی نمی‌کند زیرا که این اقدام پیشاپیش به هماهنگی‌هایی نیاز دارد.

او در ادامه افزود که دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه آمریکا قویا از عضویت آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی حمایت می‌کنند و همچنین در حال حاضر ایالات متحده در سخن و عمل حضور نظامی خود در قاره اروپا را افزایش می‌دهد.

روزنامه نیویورک تایمز امسال پیش از این اعلام کرده بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چند بار در سال 2018 گفته که او خواستار خروج کشورش از پیمان ناتو است.

با این وجود ستولتنبرگ دبیرکل ناتو تاکید کرد، پیام ترامپ مبنی بر نیاز کشورهای عضو پیمان ناتو به هزینه بیشتر در امور دفاعی تاثیر خود را گذاشته است.

در اوایل سال جاری و در پی فراخوان دونالد ترامپ، برای افزایش بودجه نظامی توسط اعضای پیمان آتلانتیک شمالی، دیگر کشورهای عضو این پیمان 100میلیارد دلار اضافی از هزینه‌های دفاعی ناتو را پرداخت کردند.

ترامپ که بارها از کشورهای عضو پیمان ناتو به خاطر کم هزینه کردن انتقاد کرده بود در یک پیام توئیتری ضمن تحسین این رویکرد گفت: «این یعنی سرشکنی هزینه‌های سربار، تا بتوانیم بیشتر متحد باشیم».