.
.
.

تاکید مجدد مکرون بر ضرورت کاهش تنش با آمریکا در گفت‌وگو با روحانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ الیزه فرانسه 31 ژوئیه اعلام کرد که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور ضمن گفت‌وگو مجدد تلفنی «بلند مدت» با حسن روحانی، همتای ایرانی‌اش بر ضرورت کاهش تنش میان ایران و ایالات متحده تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور مجددا گفت‌وگوهای تلفنی «بلند مدتی» را با حسن روحانی، همتای ایرانی خود انجام داده و بار دیگر او را به فراهم ساختن «شرایطی» برای «خاموش کردن شعله‌های» تنش میان ایران و آمریکا دعوت کرده است.

ریاست جمهوری فرانسه در این بیانیه‌ گفت که نقش فرانسه انجام کلیه تلاش‌های ممکن جهت تضمین موافقت همه طرف‌ها ذیربط با کاهش تنش و ورود به گفت‌وگوها است.

در این بیانیه آمده است، مکرون که در حال حاضر تعطیلات خود را در جنوب فرانسه می‌گذراند «در تماس با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و همچنین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران است».

این چهارمین باری است که طی مدت دو ماه مکرون گفت‌وگوهایی را با همتای ایرانی‌اش انجام می‌دهد. همچنین مکرون گفت‌وگوهای بسیاری را با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود در این رابطه انجام داده است که آخرین آنها در روز جمعه گذشته بود.

مکرون در حال حاضر با انجام رایزنی‌هایی با آلمان و بریتانیا در تلاش است تا تنش‌ها میان ایران و آمریکا را کاهش دهد. او همچنین در این راستا سلسله تماس‌هایی را با روسیه، چین و دیگر امضا کنندگان توافق هسته‌ای برجام 2015 آغاز کرده است.

بنا به اعلام کاخ الیزه سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به محل استراحتگاه رئیس جمهور فرانسه در فورت بریگانسون که قرار است در 19 اوت انجام شود و پس از آن مشارکت او در اجلاس گروه 7 که قرار است از 24 تا 26 اوت در شهر بیاریتز در جنوب فرانسه برگزار شود، «فرصت مناسبی برای رایزنی درباره پرونده ایران خواهد بود».