.
.
.

انتشار اخباری تایید نشده درباره مرگ حمزه پسر بن لادن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبکه ان‌بی‌سی‌نیوز آمریکا روز چهارشنبه 31 ژوئیه 2019 به نقل از سه مسئول آمریکایی گزارش کرد که ایالات متحده آمریکا به اخباری دست یافته که نشان می‌دهد حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده درگذشته است. از حمزه به عنوان محتمل‌ترین جایگزین پدرش برای رهبر سازمان القاعده نام برده می‌شد.

این مقامات آمریکایی درباره مکان و زمان مرگ پسر بن لادن و اینکه آیا آمریکا در مرگ او نقشی داشته، اظهار نظری نکردند.

گمان می‌رود که حمزه در سال 1989 به دنیا آمده و به همراه مادرش در سال 1996 به افغانستان رفته باشد. در اول مارس 2019 وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد به هر کس که اطلاعاتی درباره حمزه بن لادن و یا دیگر فرزندان بن‌لادن اطلاعاتی داشته باشد، یک میلیون دلار جایزه می‌دهد.

این پاداش پس از آن مطرح شد که حمزه از طریق اینترنت تهدید کرد برای انتقام از نیروهای ویژه آمریکا که در سال 2011 پدرش را در ابوت‌آباد کشتند، به منافع آمریکا حمله خواهد کرد.

مکان حضور حمزه بن لادن سال‌ها به معمایی تبدیل شده بود و اطلاعات مختلفی درباره اینکه او در پاکستان، افغانستان و یا سوریه زندگی می‌کند، منتشر شده بود. برخی اخبار نیز حکایت از اقامت او در ایران داشت.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمزه بن لادن در آگوست 2015 یک پیام صوتی در اینترنت منتشر کرده و خواستار متحد شدن نیروهای تندرو در سوریه شده بود.