.
.
.

وزیر دفاع جدید آمریکا: برای ممانعت از اقدامات تحریک‌آمیز ایران تلاش خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارک اسپر وزیر دفاع جدید ایالات متحده آمریکا، چهارشنبه 24 ژوئیه ضمن اعلام این‌که ابتکار اروپایی برای تضمین امنیت دریانوردی در خلیج «مکمل» طرح ایالات متحده آمریکا برای مقابله با «اقدامات تحریک‌آمیز» ایران است، تاکید کرد که کشورش در راستای ائتلاف بین‌المللی پاسداری از آب‌های خلیج از اقدامات تحریک‌آمیز ایران ممانعت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها اسپر، در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران درباره «مأموریت پیگیری و پاسداری از امنیت کشتیرانی در خلیج» که پاریس، لندن و برلین، در پی توقیف نفتکش حامل پرچم بریتانیا در تنگه هرمز پیگیر آن شده‌اند، اعلام کرد؛«تمام اینها مکمل یکدیگرند».

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه بیان کرد: «بین همه ما هماهنگی‌ خواهد شد و ماموریت نظارت و انجام هماهنگی‌ها را ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) بر عهده خواهد داشت».

اسپر که سه‌شنبه به عنوان وزیر دفاع جدید آمریکا در کاخ سفید ادای سوگند کرد در اولین اظهارات رسانه‌ای خود به خبرنگاران گفت: «از آنجایی که امور تکمیلی هستند فرقی در این نیست چه در قالب گروهی بزرگ باشد یا گروهایی فرعی».

ایالات متحده آمریکا در پی تنش‌های فزاینده اخیر در منطقه خاورمیانه و به ویژه در تنگه هرمز، تلاش دارد تا ائتلافی بین‌المللی برای پاسداری از کشتی‌های تجاری در خلیج تشکیل دهد اما به نظر نمی‌رسد که این طرح کشورهای زیادی را به خود جذب کند، زیرا شماری از هم‌پیمانان واشینگتن تلاش می‌کنند تا به یک رویارویی نامحدود در منطقه کشیده نشوند.

از سویی اروپایی‌ها خواهان مشارکت در طرح پاسداری از کشتیرانی در خلیج هستند اما از سوی دیگر به مشارکت در سیاست اعمال «فشارهای حداکثری» علیه ایران که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا رهبری می‌کند، تمایلی ندارند، به ویژه این‌که آنها در جهت محافظت از توافق هسته‌ای که در سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین به امضا رسید تلاش می‌کنند.

توافقی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آن را «فاجعه‌بار» توصیف کرده و در ماه مه سال گذشته طی فرمانی ضمن ازسرگیری و تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران از آن خارج شد.

مارک اسپر وزیر خارجه آمریکا همچنین در بخش پایانی اظهارتش افزود که دولت متبوعش این آمادگی را دارد تا در صورت نیاز از طریق نظامی کشتی‌های تجاری آمریکا در تنگه هرمز را همراهی کند. او تاکید کرد: «با توجه به خطرات از کشتی‌هایمان حفاظت خواهیم کرد».