.
.
.

رایزنی سوئد میان ایران و بریتانیا درباره نفتکش توقیف شده در تنگه هرمز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه سوئد چهارشنبه 24 ژوئیه اعلام کرد در حال رایزنی با ایران، بریتانیا و دیگر کشورها درباره نفتکش توقیف شده توسط ایران است.
این نفتکش در مالکیت شرکتی سوئدی است که هفته گذشته در حالی که پرچم بریتانیا را برافراشته بود، توسط سپاه پاسداران ایران در آب‌های بین‌المللی تنگه هرمز توقیف شد.

وزارت خارجه سوئد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سوئد از تحولات در تنگه هرمز نگران است. در سایه اوضاع خطرناک منطقه برای سوئد و اتحادیه اروپا محافظت از آزادی کشتی‌رانی بسیار ضروری است. همچنین حائز اهمیت است که گام‌هایی اتخاذ شده منجر به کاهش تنش‌ها شود».

این بیانیه افزود: «سوئد در سطوح مختلف در حال انجام رایزنی‌هایی با بریتانیا، ایران و دیگر طرف‌های ذیربط است که امیدواریم به راهکاری برای حل مسائل و کاهش تنش‌ها منجر شود».

نفتکش بریتانیایی «stena impero» پس از عبور از تنگه هرمز به طور ناگهانی در دریای عمان از سوی تکاوران نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران به کنترل درآمد و از مسیر خود منحرف و به سوی سواحل ایران هدایت شد.

ایران شنبه گفت که یک نفتکش را توقیف کرده است چون که با یک قایق ماهیگیری ایرانی برخورد کرده بود. از سویی شرکت «ستینا بالک» اعلام کرد هیچ‌گونه دلیلی بر صحت وقوع چنین حادثه‌ای دریافت نکرده است.

در همین راستا شرکت «ستینا بالک» که از این نفتکش سوئدی حامل پرچم بریتانیا استفاده می‌کرد اعلام کرد که با خدمه نفتکش که تعداد آنها 23 نفر است که پس از برقراری تماس با آنها کسب اطمینان کرده که حال همه‌ آنها خوب است.

از سویی سخنگوی رسمی شرکت ستینا بالک گفت که در اقدام بعدی شخصی به نفتکش ارسال خواهد شد تا از اوضاع خدمه آن مطمئن شویم. اما او گفت که هیچ‌گونه جدول زمانبدی شده‌ای برای آزادی خدمه نفتکش وجود ندارد.

او همچنین افزود که «تاکنون هیچ‌گونه پاسخ مستقیمی از سوی مقامات ایرانی برای بازدید از نفتکش توقیف شده ارائه نشده، اما امیدواریم هر چه زودتر چنین پاسخی را دریافت کنیم.

او در ادامه اظهار داشت که تمامی کشورها و سفارتخانه‌های ذیربط ضمن کمک از ما حمایت می‌کنند.