.
.
.

رسانه‌ پاکستان: عدم استقبال عمران خان از سوی مقام‌های آمریکایی عمل غیردیپلماتیک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عمران خان نخست‌وزیر پاکستان یکشنبه 21 ژوئیه به‌ دعوت رسمی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا راهی واشنگتن شد، در این سفر او در فرودگاه از سوی هیچ مقام رسمی دولت آمریکا استقبال نشد.

به‌ گزارش خبرگزاری دی اکونومیک تایمز (the economic times)، عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در فرودگاه آمریکا از سوی شاه‌محمود قریشی وزیر امور خارجه، اسدخان سفیر پاکستان در واشنگتن و شماری تجار پاکستانی پذیرایی شده و با یک خودرو مسافربری عادی فرودگاه را ترک کرد.

این عمل واکنش برخی رسانه‌های پاکستانی را به همراه داشته و رسانه‌های پاکستانی آن را یک عمل «تحقیر آمیز» و «غیر دیپلماتیک» عنوان کردند.

براساس این گزارش، عمران خان در این سفر با دونالد ترامپ دیدار و در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو می‌کند او همچنان با مقام‌های وزارت دفاع، انرژی و خزانه‌داری این کشور دیدار خواهد کرد.

به گفته یک مقام ارشد آمریکا، در جریان این دیدار، بر لزوم برداشتن گام‌های مشخص از سوی پاکستان برای پیشبرد روند صلح افغانستان و نابودی شبه‌نظامیان در خاک پاکستان تاکید خواهد شد.

از سوی دیگر، در پی سفر عمران خان به آمریکا، حکومت افغانستان از ایالات متحده خواست تا فشارهای خود را بر پاکستان بیشتر کند.

صدیق صدیقی سخنگوی رییس‌ جمهوری افغانستان در واکنش به سفر عمران خان به آمریکا گفت: «این سفری نیست قسمی که آمریکایی‌ها به آن اشاره کردند، تا امتیازی برای کدام کشور داده شود، جز این‌که به طرف پاکستان گفته شود سیاست‌های خود را تغییر دهد و دست از حمایت طالبان بردارد و برای از بین‌بردن مراکز اصلی طالبان در داخل پاکستان اقدامات عملی را اتخاذ نماید.»

پاکستان همواره اتهام‌های مبنی بر حمایت از گروه طالبان و پناه دادن به این گروه را رد کرده است اما روابط میان اسلام آباد و واشنگتن پس از آن به تیرگی کشید که دونالد ترامپ پاکستان را متهم به پناه دادن به طالبان کرده و تمام کمک‌های کشورش به اسلام‌آباد را قطع کرد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا در سپتامبر سال 2017، کمک 225 میلیون دالری کشورش به پاکستان را به حال تعلیق درآورد.

اکنون که گفت‌وگوهای صلح افغانستان میان نماینده آمریکا و گروه طالبان جریان دارد، دونالد ترامپ نخست وزیر پاکستان را به برای بحث در باره این مذاکرات به واشگتن دعوت کرده است.