.
.
.

جرمی هانت: بریتانیا نیروی نظامی بیشتری به خلیج اعزام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه برای در پارلمان این کشور حاضر شد تا به نمایندگان درباره اقدامات در نظر گرفته شده برای تعامل با توقیف نفتکش « استینا ایمپرو» بوسیله ایران توضیحاتی ارائه دهد.

او در این جلسه از ایران خواست تا نفتکش بریتانیایی و خدمه آن را فورا آزاد کند و تأکید کرد که در صورت ادامه تنش‌زایی از سوی ایران، بریتانیا با حضور نظامی گسترده در خلیج پاسخ خواهد داد.

هانت اعلام کرد که یک ناوچه بریتانایی طی یک هفته به منطقه خلیج اعزام خواهد شد تا به گفته او در «تأمین آزادی کشتی‌رانی» انجام ماموریت کند.

او یادآور شد: «دیپلماسی ما بر کاهش تنش ضمن پایبندی به قوانین بین‌المللی» تمرکز خواهد کرد.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، دولت بریتانیا به تلافی توقیف نفتکش «استینا ایمپرو» در حال بررسی «مجموعه‌ای از اقدامات تنبیهی» علیه تهران از جمله «مسدود کردن بعضی اموال» این کشور است.

وزیر امور خارجه بریتانیا در این جلسه پارلمانی ابراز امیدواری کرد شاهد رویارویی با ایران نباشد.

او اما از تلاش بریتانیا برای ایجاد «یک نیروی حفاظتی به رهبری کشورهای اروپایی» خبر داد که هدف آن «حفاظت از تردد امن کشتی‌های باری و خدمه آنها» در منطقه خلیج است.

هانت اعلام کرد که برتانیا در صدد است تا هر چه سریعتر این نیرو را تشکیل دهد.

وزیر خارجه بریتانیا خطاب به ایران گفت که این کشور «باید بداند که بریتانیا در مورد آزادی کشتیرانی هرگز کوتاه نخواهد آمد.

جرمی هانت به پارلمان پیشنهاد کرد ائتلاف بزرگتری از «کشورهایی که رویکرد متفاوتی نسبت به توافقنامه هسته‌ای دارند» تشکیل شود.

وزیر خارجه بریتانیا، پیشتر در شامگاه جمعه 19 ژوئیه ضمن هشدار به تهران درباره جلوگیری از آزادی کشتیرانی گفت که تهران در این صورت «بازنده اصلی» خواهد بود و تأکید کرد که لندن به شیوه‌ای «برنامه‌ریزی شده اما قدرتمند» به اقدام سپاه پاسداران ایران در توقیف نفت‌کش بریتانیایی، پاسخ خواهد داد.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین افزود: «به دنبال گزینه‌های نظامی نیستیم، بلکه از راه‌های دیپلماتیک برای حل مسأله اقدام خواهیم کرد... اگر از آزادی کشتیرانی جلوگیری شود، ایران بازنده اصلی خواهد بود، به نفع آنهاست که در اسرع وقت این موضوع را حل و فصل کنند».

بریتانیا شامگاه جمعه 19 ژوئیه از توقیف دو نفت‌کش هنگام عبور از تنگه هرمز خبر داد و این اقدام ایران را «غیر قابل قبول» و «به شدت نگران کننده» توصیف کرد.

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران، شامگاه جمعه 19 ژوئیه در پایگاه اطلاع‌رسانی‌اش اعلام کرد: «یک فروند نفتکش بریتانیایی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.»

وب‌سایت «مارتن ترافیک» اعلام کرد که نفت‌کش بریتانیایی توقیف شده به نزدیکی شهر بندرعباس رسیده است، این در حالی است که رسانه‌های بریتانیا اعلام کردند که شرکت بریتانیایی گفته که 23 ملوان در این نفت‌کش شاغل هستند و امکان ارتباط با نفت‌کش توقیف شده در ایران را ندارد.