.
.
.

لندن: توقیف نفتکش‌ها اقدامی «غیرقابل قبول» و «به شدت نگران‌کننده» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، شامگاه جمعه 19 ژوئیه 2019 گفت که توقیف دو نفتکش این کشور از سوی ایران در تنگه هرمز اقدامی «غیرقابل قبول» و «به شدت نگران‌کننده» است.

جرمی هانت گفت: «من به شدت نگران مصادره شدن دو کشتی از سوی ایران در تنگه هرمز هستم. این توقیف‌ها غیرقابل قبول است.»

لندن تاکید کرد حداقل یکی از دو نفتکش توقیف شده، پرچم بریتانیا را برافراشته بود. نفتکش دوم نیز اگر چه پرچم لیبریا را برافراشته بود ولی به شرکت بریتانیایی «نوربولک» که در زمینه حمل و نقل دریایی فعالیت می‌کند، تعلق دارد.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که در پی این اتفاقات و برای بررسی اقدامات ممکن برای آزادی فوری این کشتی‌ها، هیات دولت بریتانیا جلسه فوری تشکیل می‌دهد.

او گفت که سفیر کشورش در تهران در حال تماس با مقامات ایران برای حل و فصل اوضاع است. دولت بریتانیا گفت که به نظر نمی‌رسد هیچ شهروندی از این کشور در این دو نفتکش حضور دارد.

هانت گفت: «محافظت از آزادی دریانوردی و ممکن کردن حرکت ایمن برای همه کشتی‌ها در منطقه، ضروری است.»

خبرگزاری تسنیم به نقل از سپاه نیوز، روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران، گزارش کرد: «عصر امروز (جمعه 28 تیر ) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام" "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.»

ساعاتی پس از اعلام توقیف یک نفت‌کش بریتانیایی به دست سپاه پاسداران ایران، یک نفتکش برتانیایی دیگر نیز به سمت ایران تغییر مسیر داد؛ موضوعی که احتمال توقیف یک نفتکش بریتانیایی دیگر را نیز مطرح می‌کند.

داده‌های رهگیری کشتی‌ها نشان می‌دهد یک نفتکش که در اختیار یک شرکت بریتانیایی است و پرچم لیبریا را برافراشته به شکل ناگهانی مسیر خود را پس از عبور از تنگه هرمز به سمت سواحل ایران تغییر داد.

براساس این داده‌ها این نفتکش حدود ساعت 16 به وقت گرینویچ و 40 دقیقه پس از توقیف نفتکش stena impero به دست سپاه پاسداران، به همان شکل مسیر خود را به سمت سواحل ایران تغییر داد.