.
.
.

ترامپ: یک هواپیمای ایرانی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 18 ژوئیه 2019 اعلام کرد که یک نبردناو آمریکایی حاضر در خلیج، یک هواپیمای ایرانی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون کرد.

ترامپ گفت که این هواپیما به هزار یاردی نبردناو آمریکایی بوکسر آمد و کشتی آمریکایی که مورد تهدید قرار گرفته بود، در یک اقدام تدافعی هواپیما را سرنگون کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که نبردناو بوکسور از سوی این هواپیمای بی‌سرنشین مورد تهدید قرار گرفت.

او از دیگر کشورهای جهان خواست اقدامات ایران را محکوم کرده و برای حمایت از کشتی‌هایشان اقدام کنند. ترامپ اقدامات ایران را «خصمانه» توصیف کرد و خواستار محکومیت ایران به دلیل ایجاد اختلال در روند دریانرودی آزادانه و تجارت جهانی در گذرگاه استراتژیک خلیج شد.

پنتاگون، وزرات دفاع آمریکا نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد که نبردناو بوکسو در یک اقدام تدافعی، یک هواپیمای بدون سرنشین ایران را که به شکل تهدیدآمیزی به این نبردناو در تنگه هرمز نزدیک شده بود، سرنگون کرد.

جانان هوفمن، سحنگوی پنتاگون گفت که هواپیمای بدون سرنشین‌ ایرانی به شکل تهدیدآمیزی به نبردناو بوکسر نزدیک شد. او اطلاعاتی درباره نوع این هواپیما اعلام نکرد.

به گفته جانان هوفمن این حادثه حدود ساعت 10 صبح به وقت محلی رخ داد و نبردناو بوکسر «برای تضمین امنیت و سلامت خود و سرنشینانش اقدام به اتخاد تدابیر تدافعی کرد.»