.
.
.

حذف پرچم پاناما از 59 کشتی‌ مرتبط با ایران و سوریه به دلیل نقض‌ تحریم‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت پاناما جمعه 12 ژوئیه اعلام کرد که تعداد بیشتری از کشتی‌ها و نفتکش‌هایی که تحریم‌ها و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند، دیگر حق نصب پرچم این کشور را ندارند.

مقامات اداره حمل و نقل دریایی پاناما به خبرگزاری رویترز گفتند، دولت این کشور پس از این که طی ماه‌های اخیر پرچم پاناما را نزدیک به 60 کشتی مرتبط با ایران و سوریه نصب کرده‌اند، اینک در نظر دارد تا پرچم خود را از تعداد بیشتری از کشتی‌هایی که تحریم‌ها و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند از لیست خود حذف کند.

دو منبع آگاه در این‌باره به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که خوان کارلوس فاریلا، رئیس جمهوری پاناما پس از آن‌که ایالات متحده آمریکا در سال 2018 تحریم‌ها علیه ایران را از سرگرفت، به مقامات این کشور چراغ سبز نشان داد تا نسبت به حذف 59 کشتی از لیست کشتی‌های ثبت شده در این کشور اقدام کنند.

این منابع افزودند که تمامی این کشتی‌های یادشده در مالکیت شرکت‌هایی هستند که از سوی دولت ایران اداره می‌شوند اما این تدابیر همچنین شامل کشتی‌هایی است که در ارتباط با انتقال نفت به سوریه فعال هستند.

ابرنفتکش گریس1 اوایل ژوئیه در حال گذر از تنگه جبل الطارق بود که به ظن نقض تحریم‌های اروپایی اعمال شده بر سوریه از سوی نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا توقیف شد.

مقامات دولت جبل الطارق گفتند که این ابرنفتکش با تمام ظرفیت حامل نفت خامی بود که گمان می‌رود در راه انتقال به پالایشگاه بانیاس سوریه است.

گرچه این ابرنفتکش در کشور پاناما ثبت شده اما دولت پاناما پس از آن اعلام کرد که کشتی را در 29 ماه مه از لیست خود حذف کرده است.

از سویی رافائل سیگارویستا، مدیر کل حمل و نقل دریایی تجاری در اداره حمل و نقل دریایی پاناما با ارسال بیانیه‌ای از طریق ایمیل به خبرگزاری رویترز گفت: «پاناما به سیاست حذف پرچم خود ادامه خواهد داد.»

او در ادامه افزود: «هدفمان نه تنها بالا بردن سطح پایبندی ناوگانمان به تحریم‌های سازمان‌های بین‌المللی بلکه همچنین بلکه نسبت به قوانین و قواعد کنونی پاناما در زمینه امنیت دریایی است.»

تاکنون گزارشی درباره جزئیات اقدامات پیش‌رو یا ناوگان‌هایی که هدف این اقدامات پاناما قرار خواهند گرفت ارائه نشده است.

چرا کشتی‌های ایرانی پرچم پاناما را نصب می‌کنند

کشتی‌ها معمولا پرچم کشوری را نصب و تحت آن تردد می‌کنند که در آنجا ثبت شده باشند. کشورهایی که در بحث مارکتینگ حمل‌ونقل دریایی در دنیا مطرح هستند، از جمله لیبریا، قبرس، مالت و پاناما، اگر پرچم این کشورها به‌روی کشتی یا نفتکش نصب باشد، به‌معنای این است که آن کشتی یا نفتکش در این کشورها ثبت شده و قوانین و استانداردهای راحت‌تری برای مدیریت کنندگان این کشتی‌ها و نفتکش‌ها دارند. همچنین به‌دلیل فعال بودن این کشورها در بحث مارکتینگ حمل‌ونقل دریایی، ثبت نفتکش‌ها و کشتی‌ها در این کشورها، هزینه‌های کمتر و توجیه اقتصادی بیشتری برای مالکان و اداره کنندگان کشتی‌ها و نفتکش‌ها به‌دنبال دارد.

در مجموع 70 تا 80 درصد کشتی‌های بزرگ و اقیانوس‌پیما در این کشورها ثبت شده است. این موضوع تنها مربوط به ایران نیست.