.
.
.

ترامپ: تحریم‌ها علیه ایران به زودی و به شکل اساسی افزایش می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه 10 ژوئیه 2019 ایران را به غنی‌سازی پنهانی و طولانی‌مدت اورانیوم متهم کرد و گفت که تحریم‌ها علیه ایران به زودی و به شکل اساسی افزایش می‌یابد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در صفحه توئیترش نوشت: «ایران از مدت‌ها پیش با غنی‌سازی پنهانی اورانیوم، توافق وحشتناک 150 میلیارد دلاری که جان کری و دولت اوباما امضاء کردند را نقض می‌کرد. فراموش نکنید که این قرارداد در سال‌های اندک پیش رو به پایان می‌رسد. تحریم‌ها به زودی و به شکل اساسی افزایش می‌یابند.»

در سوی مقابل کاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه گفت که همه فعالیت‌های هسته‌ای کشورش زیر نظر آژانس انجام می‌شود.

غریب‌آبادی پش از نشست فوری آژانس که به درخواست آمریکا برگزار شده بود، به خبرنگاران گفت: «چیزی برای پنهان کردن نداریم.»

آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران با هدف تحریک انجام می‌شود. واشنگتن به تهران هشدار داد که این کار منجر به انزوای بیشتر تهران می‌شود، با این حال آمریکا آماده مذاکره است.

در بیانیه آمریکا در نشست فوری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده، : «هیچ دلیل عقلانی برای توسعه برنامه اتمی ایران وجود ندارد و به هیچ وجه نمی‌توان این کار را چیزی غیر از اقدامات تحریک‌آمیز خواند که با هدف سرکیسه کردن جامعه جهانی انجام می‌شود.»

در ادامه این بیانیه آمده: «از ایران می‌خواهیم از اقدامات هسته‌ای اخیر خود دست بکشد و برنامه‌های خود برای برداشتن گام‌های بیشتر را متوقف کند. آمریکا روشن کرده که آماده مذاکره بدون شرط است و به ایران شانس عادی‌سازی کامل روابط را می‌دهد.»