.
.
.

کشف هشتمین دریاچه آتشفشان دار جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تصاویر ماهواره‌ای بریتانیا، هشتمین فواره آتشفشانی در دهانه کوه مایکل، واقع در جزیره ساندرز نزدیک قطب را ثبت کرد.

دریاچه‌های آتشفشانی و فواره‌های مذاب پنهان تنها در فیلم‌ها قابل مشاهده نیست بلکه گاهی در دنیای واقعی دیده می‌شوند. همچنان که قبل از این فواره مذاب کشف شده، هفت فواره آتشفشان دیگر مشاهده شده بود و این هشتمین دریاچه آتشفشان دار جهان است.

وجود دریاچه آتشفشانی مایه شگفتی نیست چون تحقیقات محققان بریتانیایی و دانشگاه لندن نشان می‌دهد که این آتشفشان نزدیک 30 سال است، وجود دارد. در سال 1990، تصاویر ماهواره‌ای وجود گرمای غیرطبیعی در نزدیک آتشفشان را نشان داد اما رزولوشن به قدری دقیق نبود که همه چیز را نشان دهد. اکنون با کمک ماهواره زمین سنج دیده بان و رادیومتر، اطلاعات دقیق‌تری در اختیار محققان قرار گرفته و منتشر شد.

گیزمودو، 7 ژوئیه 2019 گزارش داد که با وجود اینکه دریاچه مذاب کشف شده، بزرگترین نیست اما به صورت عجیبی هولناک است. عرض این دریاچه بین 295 تا 705 فوت و معادل دو زمین فوتبال است. دمای این آتشفشان 2334 درجه فارنهایت است که اگر یک کتری آهنی را درون آن قرار دهید، آب می‌شود. این نخستین آتشفشان در بریتانیا است بقیه آتشفشان‌ها در اتیوپی، قطب جنوب، نیکاراگوئه، هواوی، وانوتو و جمهوری دموکراتیک کنگو قرار دارند.