فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • راز این قتل 33 هزار سال بعد از آنکه رخ داد، برملا شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  گروهی از دانشمندان آلمانی ثابت کردند که یک مرد اروپایی حدود 33 هزار سال پیش در یک حادثه قتل جان خود را از دست داد.

  دانشمندان دانشگاه توبینگن به سرپرسی کاترینا هاوارتی از طریق آزمایش جمجمه مردی از دوران پارینه‌ سنگی زبرین، ثابت کردند که این کرد در نتیجه دو ضربه‌ای که به سرش خورده جان داده و احتمال دادند که قاتل فردی چپ‌دست بوده باشد. نتایج این بررسی‌ها در آخرین نسخه مجله "پلوس وان" منتشر شد.

  این جمجمه که متعلق به یک مرد است، در سال 1941 و هنگام حفاری در غار بیستیرا کیوکلوینا در منطقه ترانس سیلوانتین در جنوب رومانی پیدا شد. در کنار این جمجمه ابزارهای سنگی و بقایای یک خرس غارنشین یافت شد.

  بررسی این جمجمه وجود دو شکستگی را در آن نشان داد. این شکستگی‌ها با ابزارهای مختلفی از جمله به روش سی‌تی‌اسکن تصویربرداری شد.
  دانشمندان در ابتدا سناریوهای مختلفی برای وجود این دو شکستگی از جمله سقوط این مرد از ارتفاع روی سر و یا سقوط یک سنگ روی سر او متصور شدند. بررسی‌های بیشتر این دو فرضیه را رد کرده و احتمال اینکه این شکستگی‌ها توسط یک فرد دیگر ایجاد شده باشند، را تقویت کرد.
  گروه تحقیقاتی دانشگاه توبینگن احتمال می‌دهد قاتل و مقتول رو در روی هم ایستاده بوده و قاتل با دست چپ دو ضربه پشت سر هم با چیزی شبه باتوم به سر مقتول زده باشد.

  با توجه به اینکه تصاویر سی‌تی‌اسکن و اشعه ایکس نشان داد که جای این دو شکستگی التیام نیافته است، دانشمندان باور دارند که مقتول نتوانسته از ضربات کشنده قاتل جان سالم به در برد.

  نکته جالب توجه درباره این حادثه قتل این است که در کنار جمجمه، جسد مقتول یافت نشد و این خود معمای دیگری است که دانشمندان تا کنون از کشف راز آن عاجز مانده‌اند.

  تبلیغات