.
.
.

جبل الطارق.. توقیف یک ابر نفت‌کش که به سوریه می‌رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت جبل الطارق پنجشنبه 4 ژوئیه اعلام کرد یک ابر نفت‌کش را که علیرغم تحریم‌ها به سوریه می‌رفت را توقیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، فابیان بیکاردو رئیس دولت این منطقه بریانیایی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تمام دلایل برای رسیدن به این باور که کشتی گریس 1 محموله نفت خام خود را به پالایشگاه بانیاس منتقل می‌کرد وجود دارد. این نهاد تحت تحریم‌هایی قرار دارد که از سوی اتحادیه اروپا علیه سوریه اعمال می‌شود».

او ادامه داد که آژانس‌های اجرای قانون و تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا، صبح پنجشنبه بالای نفت‌کش رفتند. او ادامه داد: «این اقدام با موافقت من صورت گرفت. هیئت بندر و نهادهای اجرای قانون تلاش کردند تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا را در این عملیات همراه کنند».

شایان ذکر است که نظام سوریه هفته گذشته اعلام کرد شماری از لوله‌های نفت دریایی در پالایشگاه شهر ساحلی بانیاس، در معرض عملیات خرابکاری قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پس از آن یک منبع در وزارت نفتو فرآورده‌های نفتی نظام سوریه گفت که پالایشگاه بانیاس طی چند روز اندک آینده، فعالیت خود را از سر خواهد گرفت. او افزود که یک نفت‌کش آماده پیاده کردن محموله خود از نفت خام، وجود دارد.

بانیاس تحت کنترل روسیه

پالایشگاه بانیاس در شمال شهر بانیاس واقع در ساحل غربی سوریه، تحت کنترل روسیه پشتیبان نخست نظام سوریه قرار دارد.
شایان ذکر است که از سال 2011، اتحادیه اروپا شرکت ملی نفت سوریه را در فهرست شرکت‌های تحت تحریم قرار داد. شماری از شرکت‌ها و شخصیت‌های نزدیک به نظام سوریه نیز از سوی اتحادیه اروپا تحریم شدند.

سال 2018 اتحادیه اروپا تمدید تحریم‌های سوریه را به مدت یک سال دیگر اعلام کرد. بنا بر این اعلام، این اقدام «به مقتضای قوانین اتحادیه اروپا و در واکنش به ادامه سیاست سرکوب نظام علیه غیرنظامیان» صورت گرفت.