.
.
.

نام زادگاه مسیح از فهرست «میراث فرهنگی در معرض خطر» حذف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیته میراث فرهنگی جهان در یونسکو تصمیم گرفت نام محل تولد حضرت مسیح، کلیسای مهد و مسیر حجاج در بیت لحم فلسطین را از فهرست میراث فرهنگی در معرض خطر خارج کند.

این کمیته در نشستی که در باکو، پایتخت آذربایجان برگزار شد، دلیل این تصمیم را اقدامات تحسین‌برانگیزی اعلام کرد که سبب نجات کلیسای مهد از خطر ویرانی شدند. در این اقدامات، سقف کلیسا، درب‌ها، دیواره‌های خارجی و موزائیک‌کاری‌های دیواری ترمیم شده‌اند.

این کمیته همچنین از لغو برنامه حفر یک تونل در زیر میلادگاه مسیح استقبال کرد.

محل تولد حضرت مسیح در سال 2012 و پس از بدتر شدن اوضاع کلیسا و احتمال خراب شدن آن، در فهرست میراث فرهنگی در معرض خطر قرار گرفت.

محل تولد حضرت مسیح در 10 کیلومتری شهر قدس قرار دارد و مسیحیان باور دارند که پیامبرشان در این مکان به دنیا آمده است. تاریخ ساخت کلیسایی که در این مکان بنا شده، به سال 399 میلادی باز می‌گردد. بعدها و در قرن ششم میلادی و پس از آتش گرفتن کلیسا، این بنا بازسازی شد و موزائیک‌های اصلی سطح زمین محل تولد مسیح از خطر نابودی نجات داده شد.

در این منطقه کلیساها و عبادتگاه‌های یونانی، لاتینی، ارتودکسی، فرنسیسکانی و ارمنی و همچنین تعداد قابل توجهی از ناقوس‌ها و باغ‌های مختلف در مسیر حجاج وجود دارد.

فهرست میراث فرهنگی در معرض خطر، بناها و اماکنی را شامل می‌شود که در خطر تخریب و یا نابودی قرار دارند و هدف از این حمایت آثار فرهنگی جهان از تهدیدات و خطرات ناشی از درگیری‌های مسلحانه، بلایای طبیعی و ساخت وسازهای بی‌رویه و همچنین سرقت و غارت این اماکن است.