.
.
.

ماهواره «چشم شاهین» امارات روز شنبه به فضا پرتاب می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امارات متحده عربی اقدامات و آماده‌سازی‌های نهایی ماهواره «چشم شاهین» را به پایان برده و این ماهواره روز شنبه 6 ژوئیه 2019 از ایستگاه گویانای فرانسه در سواحل شمالی آمریکای جنوبی به فضا پرتاب می‌شود.

مراحل ساخت و آماده‌سازی چشم شاهین 4 سال زمان برد و یک گروه از دانشمندان اماراتی این ماهواره را به شهر تولوز فرانسه منتقل کرد. مراحل آماده‌سازی چشم شاهین شامل آزمایش تناسب ماهواره با موشک ماهواره‌بر، آزمایش‌های ایمنی، سوخت‌گیری، ارتباط و هماهنگی موشک و ماهواره، پوشش و بارگذاری و نصب ماهواره‌ روی موشک بوده‌اند و اینک با پایان موفقیت‌آمیز همه این مراحل، چشم شاهین آماده پرواز شد.

یک موشک از نوع فیگا، متعلق به شرکت ایرسپیس چشم شاهین را به فضا خواهد برد و ماهواره 57 دقیقه پس از پرتاب، از موشک جدا خواهد شد.

این ماهواره که قرار است، 10 سال در فضا بماند، کاربردهای نظامی و علمی متعددی دارد و می‌تواند تصاویر با کیفیت فوق‌العاده به زمین مخابره کند. چشم شاهین در هر 24 ساعت شبانه‌روز 15 بار به دور زمین خواهد چرخید و اطلاعات جمع‌آوری شده را به مرکز راهبری زمینی ارسال خواهد کرد.

این ماهواره چهارمین ماهواره‌ پیشرفته‌ای است که امارات متحده عربی به فضا پرتاب می‌کند تا تعداد ماهواره‌هایش را به عدد 10 برساند. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020 تعداد ماهواره‌های امارات به 12 ماهواره برسد.