.
.
.

ترامپ: اقدام ایران در افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده گامی بسیار بد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا چهارشنبه 3 ژوئیه، تصمیم ایران در افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده خود بیش از سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای (برجام) را «گام بد» توصیف کرد.

ترامپ در عین حال افزود که تهران از مدت‌ها پیش، توافق هسته‌ای سال 2015 را نقض می‌کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیتی نوشت: «ایران توافق هسته‌ای 150 میلیارد دلاری (به علاوه 1.8 میلیارد دلار از صندوق بین‌المللی پول) با ایالات متحده و دیگر کشورها را از مدت‌ها پیش از انتخابم به عنوان رئیس‌جمهوری نقض می‌کرد».

او ادامه داد: «اکنون هم سقف تعیین شده از ذخیره اورانیوم را نقض کرد. این گامی بسیار بد است».

افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران

بنا بر اعلام ایران و تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ذخیره اورانیوم غنی شده ایران روز دوشنبه 1 ژوئیه از سقف 300 کیلوگرم تعیین شده در توافق هسته‌ای فراتر رفت.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران همچنین هشدار داد که کشورش بار دیگر غنی سازی اورانیوم با درصد بالا را به عنوان گام تعلیق تعهدات، آغاز خواهد کرد.

ایران 17 ژوئن اعلام کرده بود تا 10 روز دیگر ذخایرش از سقف 300 کیلو گرم اورانیوم غنی‌سازی شده که در توافق هسته‌ای (برجام) تعیین شده است، عبور خواهد کرد.

مطابق برجام ایران مجاز است تا سقف 300 کیلوگرم اورانیوم با خلوص کم در انبارهای خود نگهداری کند.

سازمان انرژی اتمی ایران 15 مه اعلام کرده بود که این کشور توقف برخی تعهدات خود در چارچوب توافق اتمی (برجام) را برپایه دستور شورای عالی امنیت ملی آغاز کرد؛ اقدامی به که به گفته مقام‌های ایرانی، به دلیل عدم استفاده ایران از امتیازهای برجام در پی تحریم‌های آمریکا صورت می‌گیرد.

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم نامیده می‌شود، سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد و تحریم‌هایی اعمال کرده است.

اما در مقابل دیگر کشورهای طرف برجام، خواهان حفظ این توافق هستند. کشورهای اروپایی از تلاش برای دست‌یابی به سازوکاری برای ادامه مبادلات تجاری با ایران خبر داده بودند که تهران می‌گوید تا کنون این تلاش‌ها جدی نبوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم