.
.
.

دو لایحه در کنگره آمریکا برای محکومیت «حمایت‌های حوثی‌ها»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اقدام ویل هرد نماینده مجلس نمایندگان آمریکا و سناتور تام کاتن در ارائه دو لایحه به کنگره برای محکومیت شبه‌نظامیان حوثی به «نقض حقوق بشر، خشونت علیه غیرنظامیان و ارتباط‌شان با ایران» با استقبال دولت یمن مواجه شد.

سفارت یمن در واشینگتن، بیانیه‌ای در این باره صادر کرد که در آن آمده است: «دو لایحه ارائه شده به کنگره که شبه‌نظامیان حوثی را محکوم می‌کند، تاکیدی بر آن است که ایالات متحده، با جنایت جنگی و نقض حقوق بشر توسط شبه‌نظامیان حوثی در یمن، مسامحه نمی‌کند. حوثی‌ها به صورت گسترده و پراکنده، اقدام به مین‌گذاری مناطق کرده، هزاران کودک را به سربازی گرفته و در کمک‌های بشر دوستانه دخل و تصرف کردند».

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، احمد بن مبارک سفیر یمن در ایالات متحده هم از تمام اعضای کنگره خواست به دو لایحه رای مثبت دهند و از دولت یمن در تلاش برای برپایی صلح و ثبات در کشور، حمایت کنند.

او گفت: «شبه‌نظامیان حوثی از زمان کودتا اواخر سال 2014 علیه دولت قانونی، هزاران جنایت انجام داده و بیش از یک میلیون مین کاشتند. این مین‌ها به کشته و معلول شدن بسیاری از بی‌گناهان انجامیده است».

او ادامه داد: «شبه‌نظامیان حوثی هزاران کودک را به زور به جنگ فرستادند، در کمک‌های بشر دوستانه دخل و تصرف و نیازمندان را محروم کردند».

این مقام مسئول یمنی به نقش ایران در این زمینه اشاره و آن را «غیر اخلاقی» توصیف کرد. او گفت که ایران اسلحه و مهمات به حوثی‌ها ارائه داده و به آن‌ها آموزش نظامی و تکنولوژی برای به کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک ارائه می‌دهد.

او تاکید کرد: «دخالت نظام ایران در یمن و پشتیبانی‌اش از شبه‌نظامیان حوثی، به هیچ وجه قابل قبول نیست و جهان باید این اقدام‌ها را محکوم کند».

منابع دیپلماتیک در واشینگنن گفته بودند کنگره آمریکا به زودی دو لایحه‌ای به تصویب خواهد گذاشت که «جنایت‌های حوثی‌ها و نقض حقوق بشر از سوی آن‌ها در یمن و سعودی را محکوم می‌کند».

این منابع گفتند که دو لایحه مورد حمایت اعضایی جمهوری‌خواه در مجلس سنا و اعضایی در کمیسیون روابط حارجی مجلس نمایندگان، شامل محکومیت نقض حقوق بشر از سوی حوثی‌ها می‌شود و از تلاش‌های مارتن گریفیتس فرستاده سازمان ملل متحد به منظور یافتن راه‌حلی برای پایان دادن به جنگ، حمایت می‌کند.

این دو لایحه، حوثی‌ها را به ارتکاب سلسله‌ای از تعرض‌های مستند شده به حقوق بشر، حمله به حمل و نقل تجاری، کشتی‌های نظامی امریکایی و غیرنظامیان در یمن و سعودی هم محکوم می‌کند.