.
.
.

درپی عبور ذخایر اورانیوم از مرز 300 کیلوگرم...ترامپ: ایران با آتش بازی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سقف 300 کیلوگرم تعیین شده در توافق هسته‌ای، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایران با آتش بازی می‌کند.

ترامپ در مراسمی در کاخ سفید در پاسخ به این پرسش که آیا پیامی برای ایران دارد، گفت که هیچ پیامی برای ایران ندارد اما ایران به خوبی می‌داند که چه کار می‌کند، "دارد با آتش بازی" می‌کند.

کاخ سفید گزارش داد که ترامپ درباره عبور ایران از سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای با امانوئل مکرون گفت‌گو کرد.

درپی اعلام عبور از سقف ذخایر اورانیوم، کاخ سفید روز دوشنبه تأکید کرد که ایالات متحده «هرگز به ایران اجازه نخواهد داد» سلاح هسته‌ای تولید کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را از سقف 300 کیلوگرم تعیین شده در توافق هسته‌ای (برجام) تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه 1 ژوئیه اعلام کرد: «یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اعضای شورای حکام اطلاع داده آژانس، عبور کل ذخائر اورانیوم ایران [از سقف تعیین‌شده در برجام] را تأیید می‌کند».

پیش از این محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده بود که ذخایر اورانیم غنی شده این کشور از سقف 300 کیلوگرم تعیین شده در توافق هسته‌ای (برجام) عبور کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ظریف در این باره گفت: «طبق آنچه بنده اطلاع پیدا کردم ایران طبق برنامه‌اش از مرز 300 کیلو عبور کرده و این را قبلاً هم اعلام کرده بودیم. بر اساس آنچه اعلام شده خیلی شفاف گفته‌ایم چه کار می‌کنیم و بر اساس آن عمل می‌کنیم؛ این را از حقوق خودمان در داخل برجام می‌دانیم».

خبرگزاری فارس هم به نقل از «منبع آگاه» گزارش داده بود که ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران، از سقف 300 کیلوگرم که در توافق هسته‌ای (برجام) معین شده است، تجاوز کرد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران 19 ژوئن ضمن اعلام این‌که مهلت دو ماهه ایران به طرف‌‌های باقی مانده در توافق هسته‌ای (برجام) قابل تمدید نیست گفته بود که گام دوم در این زمینه برداشته شد.

کمالوندی در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت گفت: «مهلت دوماهه ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام قابل تمدید نیست و براساس برنامه زمان‌بندی شده، گام دوم برداشته شد و در ادامه نیز زمان‌بندی‌ها به‌شکل دقیق دنبال می‌شود».

او افزود: «اقدام ما وابسته به نحوه اجرای تعهدات سایر اعضای برجام است و این نمی‌شود ما تعهدات خود را انجام دهیم و آن‌ها در عمل کاری نکنند».

ایران 17 ژوئن اعلام کرده بود تا 10 روز دیگر ذخایرش از سقف 300 کیلو گرم اورانیوم غنی‌سازی شده که در توافق هسته‌ای (برجام) تعیین شده، عبور خواهد کرد.

مطابق برجام ایران مجاز است تا سقف 300 کیلوگرم اورانیوم با خلوص کم در انبارهای خود نگهداری کند.

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم نامیده می‌شود، سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد و تحریم‌هایی اعمال کرده است.

اما در مقابل دیگر کشورهای طرف برجام، خواهان حفظ این توافق هستند. کشورهای اروپایی از تلاش برای دست‌یابی به سازوکاری برای ادامه مبادلات تجاری با ایران خبر داده بودند که تهران می‌گوید تا کنون این تلاش‌ها جدی نبوده است.

تحریم‌های آمریکا باعث شد طی ماه‌های گذشته، بسیاری از شرکت‌های خارجی بازار ایران را ترک کرده و اوضاع اقتصادی این کشور، بحرانی‌تر شود.

شورای عالی امنیت ملی ایران 8 ماه مه با صدور بیانیه‌ای، ضرب الاجلی 60 روزه برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعیین کرد که چنانچه تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نکنند، بخشی دیگر از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت.