.
.
.

اروپا: میزان پایبندی ما به برجام به میزان پایبندی ایران بستگی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزرای امور خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه به همراه نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی تاکید کردند که پایبندی آنها به توافق هسته‌ای به میزان پایبندی ایران به این توافق بستگی دارد.

این مقامات عالی رتبه روز سه‌شنبه 2 ژوئیه 2019 در بیانیه مشترکی اعلام کردند که از فراتر رفتن مقدار اورانیوم غنی‌شده ایران از حد مجاز در برجام «به شدت نگران» هستند.

در این بیانیه آمده: «از تصمیم ایران بسیار متاسفیم، تصمیمی که به شبه‌ها درباره یک ابزار اساسی منع گسترش تسلیحات هسته‌ای دامن می‌زند.»

وزرای امور خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه به همراه فدریکا موگرینی تاکید کردند: «از ایران می‌خواهیم از این تصمیم دست بکشد و دست به اقدامات دیگری که توافق هسته‌ای را تضعیف کند، نزند.»

5 روز دیگر مهلت ایران به اروپایی‌ها باقی مانده است و اگر اروپایی‌های سامانه تبادل تجاری و بانکی را تا 7 ژوئیه فعال نکنند، ایران دو بند مهم برجام درباره غنی‌سازی اورانیوم و تولید آب سنگین را نقض می‌کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی‌سازی کشورش، از مرز مجاز 300 کیلوگرم گذشت، همانگونه که او تهدید به انجام این کار کرده بود.

ظریف هشدار داد که ایران به روند غنی‌سازی اورانیوم با کیفیت بالا در آینده ادامه خواهد داد و این مرحله دوم کاهش التزامات ایران به برجام است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تایید کرد که ایران به مقدار 3.67 کیلوگرم، از حد مجاز تعیین‌شده بیشتر اورانیوم غنی‌سازی شده دارد. در توافق برجام حجم مجاز اورانیوم غنی‌سازی‌شده 300 کیلوگرم تعیین شده بود.

ایران تهدید کرده که در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب در زمینه تسهیل تجارت و ناکامی بریتانیا آلمان و فرانسه در محقق کردن این موضوع، از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد.