ایران: گفت‌وگوهای وین گامی رو به جلو اما ناکافی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، روز جمعه 28 ژوئن 2019 گفت دیپلمات‌هایی که در وین، پایتخت اتریش، گردهم آمدند، برای نجات برجام یک گام رو به جلو برداشتند ولی نتایج کماکان ناکافی است.

عراقچی پس از گفت‌وگو با مسئولان اروپایی، روسی و چینی در وین، درباره آنچه مورد توافق قرار گرفت، گفت که این موضوع هنوز انتظارات ایران را برآورده نمی‌کند.

پیش از این و در حاشیه نشست وین، یک مقام چینی گفت که پکن علیرغم تحریم‌های آمریکا، کماکان به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهد.

فو کونگ، مدیر کل نظارت بر تسلیحات خارجی چین، به روزنامه‌نگاران گفت: «ما سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران که آمریکا آن را در پیش گرفته، در دستور کار نداریم، ما با تحریم‌های یک جانبه مخالفیم.»

این مقام چینی خواستار اعطای مجوز صادرات نفت به ایران شد تا تهران کماکان به توافق هسته‌ای پای‌بند بماند. آمریکا در ماه می 2018 از این توافق خارج شد.

آلمان، چین، فرانسه، بریتانیا و روسیه به عنوان کشورهایی که هنوز به برجام پای‌بند هستند، روز جمعه در وین گردهم آمده تا شاید بتوانند این توافق را نجات دهند.

ایران پیش از این تهدید کرده بود که به برخی تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای، عمل نخواهد کرد و حجم اورانیوم غنی‌شده را به بالاتر از حد مجاز خواهد برد، مگر آنکه تحریم‌های اقتصادی فلج‌کننده‌ای که آمریکا علیه این کشور وضع کرده، برداشته شوند.

هفت کشو اروپایی اتریش، بلژیک، فنلاند، هلند، اسلوونی، اسپانیا و سوئد نیز روز جمعه بر اهمیت و ضرورت پای‌بندی به توافق هسته‌ای منعقد با ایران تاکید کردند. این کشورها پای‌بندی ایران به این توافق و اجرای کامل آن از سوی تهران را ضروری اعلام کردند.

کشورهای اروپایی حاضر در این نشست در بیانیه مشترکی اعلام کردند که مشکلات پیش روی اجرای بخش‌های اقتصادی توافق هسته‌ای را درک می‌کنند و با همکاری فرانسه، بریتانیا و آلمان و بخش خارجی اتحادیه اروپا می‌کوشند راهی برای تسهیل تجارت مجاز و سازوکارهای مالی با ایران بیابند.

در سوی مقابل ایران نیز تهدید کرد در صورت ناکامی سازوکار مالی اروپا، گام‌های جدی‌تری برخواهد داشت. عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز جمعه به خبرگزاری صدا و سیما گفت : «اگر این روند بخواهد ادامه یابد و شاهد بی عملی اعضای باقیمانده در برجام به ویژه اروپایی ها باشیم، براساس نامه رئیس‌جمهوری به سران کشورها و بیانیه شورای عالی امنیت ملی، ایران فعلا گام‌هایی را در داخل مکانیسم‌های برجام آغاز کرده و اگر ببیند گام‌های متقابل کشورهای باقیمانده قابل توجه است، آن وقت گام‌های ایران هم می‌تواند برگشت‌پذیر باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید