ترامپ در نشست گروه 20 برای محاصره ایران تلاش می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس گروه 20 که روزهای 28 و 29 ژوئن در شهر اوساکا واقع در غرب ژاپن برگزار می‌شود شرکت می‌کند؛ جایی که او تلاش می‌کند شبکه‌ای برای محاصره بین‌المللی ایران تشکیل دهد.

در حاشیه این کنفرانس، ترامپ علاوه بر دیدار با شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی به منظور گفت‌وگو برای توسعه همکاری میان واشینگتن و ریاض، با روسای کشورهای اروپایی، روسیه و چین نیز دیدارهای دو جانبه برگزار خواهد کرد؛ کشورهایی که سعی می‌کنند از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) پس از خروج آمریکا از آن، محافظت کنند.

در همین زمینه، سوال‌هایی درباره توانایی ایالات متحده در رهبری جامعه جهانی به سمت راه‌حلی برای بحران مطرح می‌شود؛ به ویژه این‌که نگرانی‌هایی از تنش نظامی میان آمریکا و ایران وجود دارد.

پس از آن‌که 20 ژوئن ایران اقدام به سرنگونی پهپاد آمریکایی بر فراز تنگه هرمز کرد، ترامپ سعی کرد اوضاع را تا حدی آرام کندو از ایران خواست برای توافق هسته‌ای جدید مذاکره کند.

در همین حال این احتمال وجود دارد که ایران در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و در صورت ادامه ناتوانایی اروپا در اجرای توافق در سایه تحریم‌های آمریکا، ذخایر اورانیوم غنی سازی شده خود را از حد مجاز در توافق بیشتر کند.

24 ژوئن کنونی، ترامپ فشارها بر ایران را از راه امضای فرمانی برای اجرای تحریم‌های جدید علیه ایران که علی خامنه‌ای رهبر این کشور را هدف قرا می‌دهد، افزود. مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا هم در جریان سفر به امارات متحده عربی، دعوت به تشکیل ائتلافی مشترک علیه ایران و حمایت از اهداف کنفرانس گروه بیست کرد.

پس از حادثه حمله به نفت‌کش‌های ژاپنی که روز 13 ژوئن در دریای عمان روی داد، ایالات متحده، ایران را مسئول این حملات دانست. البته ژاپن و شماری دیگر از کشورها، تا کنون در این زمینه محافظه‌کارانه رفتار کرده‌اند.

از سویی این اعتقاد از جمله از سوی کشورهای اروپایی وجود دارد که ممکن است در پی خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای، ایران هم از این توافق خارج شود.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان 22 ژوئن جاری گفت که برنامه‌ای برای دیدار با ترامپ در اوساکا برای تاکید بر این‌که دست‌یابی به راه‌حل سیاسی با دیپلماسی است وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید