بلومبرگ: کارمندانی از هواوی با ارتش چین همکاری کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری بلومبرگ پنجشنبه 27 ژوئن گزارش داد که شماری از کارمندان شرکت هواوی در سال‌های اخیر با اعضایی از نیروهای مسلح چین در دستکم 10 پروژه تحقیقاتی همکاری کردند.

بنا بر این گزارش، برخی کارمندان هواوی با اعضای بخش‌های مختلف ارتش آزادی‌بخش خلق چین در پروژه‌هایی از هوش مصنوعی گرفته تا تماس‌های بی‌سیم همکاری کردند.

گلین سلوش سخنگوی هواوی در این باره با ارسال پیامی به هواوی گفت که این شرکت «اطلاعی از اقدام کارمندانش در انتشار اسناد تحقیقاتی به صورت شخصی ندارد».

او افزود: «هواوی هیچ همکاری یا شراکت تحقیقاتی با موسسات وابسته به ارتش آزادی‌بخش خلق چین ندارد. هواوی تنها اقدام به توسعه و تولید دستگاه‌های ارتباطی کرده و همواره به معایر غیر نظامی در سراسر جهان پایبند است هیچ اقدامی هم در ارتباط با تحقیقات ارتش انجام نمی‌دهد».

هواوی از بیش از یک سال پیش در معرض تحقیقاتی قرار داد که آمریکا آن را رهبری می‌کند. آمریکا ادعا می‌کند که برخی از دستگاه‌های هواوی ممکن است به چین امکان جاسوسی از ارتباطات در آمریکا را بدهد.

شرکت هواوی اما می‌گوید تولیداتش تهدیدی امنیتی ایجاد نمی‌کند.

دولت آمریکا ماه گذشته نمایندگی‌های خود را از خرید تجهیزات ارتباطاتی از هواوی منع و محدودیت‌های قاطعی بر شرکت‌های آمریکایی همکار با این شرکت چینی وضع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید