نخست‌وزیر ژاپن: حمله به نفت‌کش‌ها تهدید جدی صلح است.. ایران نقش سازنده ایفا کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن حمله روز 14 ژوئن به نفت‌کش‌های وابسته به شرکت حمل و نقل ژاپنی در نزدیکی تنگه هرمز را «تهدیدی جدی برای صلح» عنوان کرد و از ایران خواست «نقشی سازنده» در منطقه ایفا کند.

آبه در مصاحبه با شماره روز چهارشنبه 26 ژوئن روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: «به شدت این حملات که کشتی‌هایمان را در معرض خطر قرار می‌دهد، محکوم می‌کنیم. به جمع‌اوری اطلاعات برای تامین امنیت کشتی‌رانی از راه همکاری نزدیک با کشورهای ذی‌ربط، ادامه می‌دهیم».

او ادامه داد: «ایران باید نقشی سازنده در منطقه ایفا کند و به توافق هسته‌ای پایبند باشد».

نخست‌وزیر ژاپن همچنین بر اهمیت توسعه همکاری استراتژیک میان پادشاهی عربی سعودی و ژاپن تاکید کرد. او در این زمینه به نقش سعودی در «صلح و ثبات منطقه» اشاره کرد.

آبه همچنین گفت به همراه شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد و نایب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی در زمینه همکاری دو جانبه و همچنین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی فعالیت می‌کند.

او ادامه داد که به دنبال رد و بدل کردن مفید دیدگاه‌های دو جانبه با ولی‌عهد سعودی درباره روش توسعه روابط دو جانبه در نشست اوساکا طی دو روز آینده است؛ نشستی که سال آینده سعودی میزبان آن خواهد بود.

آبه گفت که ژاپن تمام تلاش خود را برای موفقیت این نشست به کار خواهد بست تا سال آینده کرسی ریاست را به سعودی که «شریکی استراتژیک و ثابت برای ژاپن به شمار می‌آید» تحویل دهد.

نخست‌وزیر ژاپن گفت که در این دور از این نشست، ساماندهی اقتصاد الکترونیکی، جامعه و پیری، چند ابتکار عمل همچون انقلاب تولید در مفهوم زاپنی، ابتکار عمل «جامعه 5.0»، فراهم کردن کالاهای عمومی در عرصه بین‌المللی برای توسعه جهانی اقتصاد، تغییرات آب و هوایی و زباله‌های پلاستیکی دریا به بحث گذاشته خواهد شد.

آبه بر اهمیت صلح و ثبات در خاورمیانه تاکید کرد و گفت که ژاپن در تعدادی از ابتکارعمل‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی در منطقه به منظور توسعه تلاش‌های سیاسی مشارکت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید