شورای امنیت: حمله به نفت‌کش‌ها تهدیدی جدی برای امنیت بین‌المللی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از جلسه غیر علنی شامگاه دوشنبه 24 ژوئن که بیش از 90 دقیقه به طول انجامید، شورای امنیت سازمان ملل متحد عملیات خرابکارانه ماه مه گذشته علیه چهار نفت‌کش در آب‌های منطقه‌ای امارات متحده عربی و حمله به دو کشتی در ماه جاری به دو نفت‌کش در دریای عمان را محکوم کرده و از همه طرف‌ها خواست خویشتندار باشند.

در بیانیه‌ای که پیش‌نویس آن را کویت تهیه کرده و به موافقت همه اعضای شورا رسید، شورای امنیت سازمان ملل متحد حملات اخیر به نفت‌کش‌ها را محکوم کرده و آن را تهدیدی برای بازار جهانی نفت و همچنین صلخ و امنیت بین‌المللی ارزیابی کرد.

جاناتان کوهن جانشین نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد که خواستار برگزاری این جلسه فوق‌العاده شورای امنیت شده بود، در سخنانی در این شورا تاکید کرد که تحقیقات درباره حمله به کشتی‌ها ادامه دارد و نتایج اولیه نشان می‌دهد ایران مسئول این حملات است.

او افزود مین‌های به کار رفته در این حملات، از نوع چسبانی است که ایران می‌سازد و محققان، ویژگی‌هایی یافتند که تنها در مین‌های ایرانی وجود دارد.

او به حضور یک قایق تندروی ایرانی برای جدا کردن مینی عمل نکرده از بدنه کشتی هم اشاره کرد.

کوهن گفت: «تنها طرف دولتی که توانایی و انگیزه لازم برای اجرای چنین حملاتی دارد، ایران است».

تشویق به گفت‌وگو

شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنین خواستار آغاز گفت‌وگو به منظور فرونشاندن تنش میان ایالات متحده و آمریکا شد.
این بیانیه بر ضرورت اتخاذ تدابیری برای پایان دادن به تنش‌ها در خلیج تاکید کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از جلسه دو ساعته خود، تاکید کرد که همه طرف‌ها باید از درگیری‌های نظامی که نگرانی در گرفتن آن وجود دارد، دوری کنند.

ناقلة النفط النرويجية
ناقلة النفط النرويجية

این موضع بین‌المللی ساعاتی پس از صدور فرمان اجرایی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای اعمال تحریم‌‎های جدیدی علیه ایران که علی خامنه‌ای رهبر این کشور را هدف قرار داده، اتخاذ شده است.

در بیانیه شورای امنیت آمده است: «همه طرف‌های ذی‌ربط باید نهایت خویشتنداری خود را به کار گرفته و اقدامات لازم را برای جلوگیری از تشدید تنش به کار بندند».

از سوی بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه جداگانه‌ای، خواستار «فرونشاندن تنش، آغاز مذاکرات و احترام کامل به قوانین بین‌المللی شدند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید