ترامپ: می‌توانم بدون موافقت کنگره فرمان اقدام نظامی علیه ایران را صادر کنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه 24 ژوئن تاکید کرد که از اختیارات قانونی برای اقدام نظامی علیه ایران بدون موافقت کنگره برخوردار است.

ترامپ در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه The hill که درباره اختیارات رئیس‌جمهوری برای اقدام نظامی علیه ایران بدون موافقت پیشین کنگره پرسیده بود، گفت: «آری، این اختیارات را دارد». او در عین حال افزود: «البته همیشه ترجیحم این است که کنگره را در جریان رویدادها قرار دهم».

Advertisement

او درباره سخنان نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان که گفته بود رئیس‌جمهوری حق اقدام نظامی علیه ایران بدون موافقت کنگره را ندارد هم اظهار داشت: «من مخالف این نظر هستم، گویا اکثریت هم مخالفند».

ترامپ تکرار کرد که در آستانه گرفتن تصمیمی برای حمله به ایران بود اما در نهایت تصمیم گرفت چنین کاری نکند زیرا اقدامی متناسب نبود. او همچنین تاکید کرد که دولتش به اطلاع رسانی به کنگره درباره اقداماتش ادامه خواهد داد.

تحریم‌های جدید علیه ایران

ساعاتی پیش از این سخنان، ترامپ فرمانی اجرایی برای عمال تحریم‌های سخت‌گیرانه جدیدی علیه ایران امضا و تاکید کرد که این دور از تحریم‌ها، علی خامنه‌ای رهبر ایران را هدف قرار می‌دهد.

ترامپ در سخنانی در کاخ سفید پیش از امضای فرمان اجرایی، با درخواست از ایران برای توقف«حمایت از تروریسم»توضیح داد که این تحریم‌ها در واکنش به اقدام روز پنجشنبه 20ژوئن ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی صورت گرفته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که اجازه دست‌یابی ایران به سلاح اتمی یا «ادامه حمایتش از تروریسم»‌را نخواهد داد.

ترامپ با بیان این‌که تحریم‌های جدید علیه ایران، دفتر خامنه‌ای را مستثنی نمی‌کند، گفت که ممکن است این تحریم‌ها سال‌ها ادامه داشته باشد.

رئيس‌جمهوری آمریکا همچنین توافق هسته‌ای سال 2015با ایران را «فاجعه»توصیف کرد.

او همچنین پس از امضای فرمان اجرایی، تاکید کرد که آماده مذاکره با ایرانی‌ها است«اگر آن‌ها مایل باشند».

ترامپ گفت:‌ «پیام من به خامنه ای این است که تلاش کند به جای این سیاست ویرانگر، ایران به کشوری بزرگ تبدیل شود».

رئیس‌جمهوری آمریکا متعهد شد هرکس که با خامنه‌ای همکاری کند، از دسترسی به نظام مالی جهانی منع شود.

امضای این دور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران توسط ترامپ در کاخ سفید، نشانه‌ای از عزم دولت آمریکا برای مقابله با سیاست‌های ایران باشد.

معمولا این دور از تحریم‌ها را وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید