بریتانیا: نگران آغاز جنگ ناخواسته میان ایران و آمریکا هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا، درباره آن‌چه «جنگ نا خواسته» میان ایران و آمریکا توصیف کرد، هشدار داد.

هانت دوشنبه 24 ژوئن در مصاحبه با رادیو بین‌المللی BBC گفت بریتانیا معتقد است ایالات متحده و ایران، خواهان جنگ نیستند اما از آغاز جنگی به صورت ناخواسته، بسیار نگران است.

هانت گفت: «بسیار نگرانیم. معتقد نیستیم هیچ طرفی خواهان جنگ است. اما ما نگران کشیده شدن دو طرف به جنگی ناخواسته هستیم. هرچه در توان داریم برای آرام کردن اوضاع به کار خواهیم بست».

او ادامه داد: «بریتانیا در تماس دائم با ایالات متحده است. اوضاع در خلیج بسیار خطرناک است».

تنش‌ها میان تهران و واشینگتن از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با یاران (برجام) تشدید شده است.

ایران پنجشنبه 19 ژوئن، یک پهپاد آمریکایی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون کرد. ایران می‌گوید این پهپاد وارد حریم هوایی‌اش شده بود. آمریکا اما تاکید می‌کند که این پهپاد در حریم هوایی بین‌المللی در حال پرواز بود.

طی یک ماه اخیر، در دو نوبت، نفت‌کش‌هایی در دریای عمان هدف حمله قرار گرفت. اگر چه انگشت اتهام به ویژه از سوی آمریکا به سوی ایران نشانه رفته، تهران اما هرگونه دست داشتن خود را در این اقدامات رد می‌کند.

برجام که همان برنامه جامع اقدام مشترک است، توافقی هسته‌ای است که سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه و فراگیر است که مسائلی همچون فعالیت موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌اش را فراگیرد. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید