برای بحث درباره ایران.. پومپئو وارد سعودی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه 24 ژوئن برای بحث بر سر تحولات جاری در منطقه به ویژه تشدید تنش با ایران، وارد سعودی شد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی از پومپو در دفترش در کاخ السلام در جده استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، در این دیدار، روابط استراتژیک میان دو کشور به علاوه آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش‌های صورت گرفته در این رابطه، به بحث گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از مسئولان آمریکایی، انتظار می‌رود پومپئو با شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی هم دیدار کرده و پس از آن به امارات متحده عربی برود.

هدف از سفر پومپئو به سعودی، برگزاری چند جلسه به منظور فشار بر کشوری است که آن را «بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان» توصیف کرد.

سفر پومپئو در حالی آغاز شد که ایالات متحده اعلام کرده تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال خواهد کرد. این اعلام پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران ایران در روز پنجشنبه19 ژوئن صورت گرفت.

پومپئو گفت: «ایالات متحده آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است»؛ سخنانی که به نظر می‌رسد برای کنترل تنش با ایران باشد.

با این وجود ایالات متحده اعلام کرد که دوشنبه، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد؛ تحریم‌هایی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا «شدید» توصیف کرده است؛ تحریم‌هایی که به منظور مجبور کردن ایران به آغاز مذاکراتی جدید اجرا می‌شود.

شایان ذکر است که وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه گفته بود «سفر به سعودی و امارات تاکیدی بر این مساله است که ما پیمانی استراتژیک با متحدان‌مان داریم».

او پیش از ترک واشینگتن به خبرنگاران گفت: «درباره چگونگی ماندن در یک مسیر و تشکیل ائتلاف جهانی سخن خواهیم گفت».
پس از سعودی و امارات، پومپئو برای سفری سه روزه به هند خواهد رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید