پمپيو: واشنگتن هیچ پیام یا نامه‌ای از طریق عمان به ایران نفرستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپیو ، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه 24 ژوئن 2019 از طریق حساب توئیتر خود، چندین نکته را در مورد برنامه کشورش برای مقابله با ایران را شرح داد.

او گفت اولا، رئیس جمهوری آمریکا ترامپ، هیچگونه پیامی یا نامه‌ای برای گفتگو با تهران از طریق عمان ارسال نکرد.

پومپئو گفت: «ما مواضع خود را به شکل واضح و روشن بیان کردیم و برای هر شرایطی آماده مداخله هستیم».

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از تویت خود با تاکید بر تداوم «کارزار فشار حداکثری اقتصادی و انزوای دیپلماتیک» بر ایران که کشورش بدون تردید مطمئن است که ایران هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را در فضای بین المللی هدف قرار داده و نقشه دست‌نویس محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران معتبر نیست».

او تاکید کرد که ایالات متحده کارکنان خود را از پایگاه هوایی عراق انتقال نداده است.

پومپئو خاطرنشان کرد که ایالات متحده از صلح و ثبات در خاورمیانه حمایت می کند به همین دلیل تصمیماتی که ما در پاسخ به حملات متهورانه و ماجراجویانه ایران گرفته‌ایم به خاطر حمایت از آمریکایی‌ها و منافع این کشور در سراسر جهان اتخاذ شد.

وزیر خارجه آمریکا گفت ایران در زمانی که وزیر ژاپن برای کاهش تنش با آنها گفتگو می کرد کشتی‌ها نفتکی را در دریای عمان مورد هجوم قرار دادند.
او همچنین گفت، آمریکا تمام شرایط برای مجبور کردن ایران به تغییر رفتار خود بکار خواهد گرفت و تا آن زمان همه اقدامات از قبیل افزایش تحریم‌های افتصادی را بکار خواهد گرفت.

به خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که کارزار فشار اقتصادی علیه ایران مادامی که تهران خشونت را کنار نگذاشته و با تلاش‌های دیپلماتیک واشنگتن همراهی نکند؛ ادامه خواهد داشت.

اوافزود: «آمریکا زمان مناسب که برسد آماده تعامل (با ایران) است. هر وقت تهران تصمیم بگیرد که خشونت را کنار گذاشته و دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهد؛ می‎داند که چطور با ما تماس بگیرد».

او گفت: «ما موضع خود را صریحا بیان کردیم. ما خواستار تعامل با ایران در زمان مناسب هستیم. رژیم ایران اقدام دیپلماسی اخیر و تاریخی نخست‌وزیر ژاپن را رد کرد».

خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از دیپلمات‌های ایرانی مدعی شد، دونالد ترامپ بعد از ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران، از طریق عمان نامه‌ای تهدیدآمیز به ایران ارسال کرده بود. شورای عالی امنیت ملی نیز هرگونه دریافت پیامی از سوی آمریکا به واسطه عمان را تکذیب کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید